Prihlásenie / registrácia

Doprava zdarma nad 199 €  

karavaning

6 praktických tipov pre začínajúcich karavanistov

Či už patríte medzi milovníkov prírody a rozhodli ste sa byť k nej bližšie, alebo Vás láka dobrodružstvo, alebo máte jednoducho dosť prepchatých hotelových komplexov, rozhodli ste sa, že skúsite dovolenku v karavane. Skvelé! Čo ale musí taký karavanový začiatočník vedieť skôr, ako sa vyberie na cesty, aby jeho premiéra neskončila katastrofou? V nasledujúcom článku Vám v skratke zhrniem s čím treba rátať, čomu sa vyhnúť a ako sa najlepšie pripraviť na Vašu premiérovú „karavanovačku“.

karavaning

1. Kúpiť či prenajať? 

Toto nie je práve tá najjednoduchšia otázka, vzhľadom na to, že každá z týchto možností má svoje plusy aj mínusy. Ak ste úplný kempový začiatočník a nie ste si ešte istý, či je pre Vás karavaning to pravé orechové, odporúčam si najskôr karavan na pár dní prenajať, aby ste zistili či Vás tento štýl dovolenky naozaj chytí za srdce. Ak ste však už skúsený stanový „goraľu“ a máte už čo to odkempovaného a karavan bude pre Vás len akýsi „upgrade“ životného štýlu, máte v pláne chodiť kempovať často a viete, kde bude Váš karavan či autokaravan zimovať, kúpa vlastného bude pre Vás to najlepšie, čo môžete spraviť.

karavaning

 

2. Zoznámte sa s karavanom

Tento krok je nesmierne dôležitý. Ak nemáte žiadnu karavanovú skúsenosť, môže Vám na prvý pohľad pripadať používanie karavanu ako celá veda. Aj keď zjavne obyčajné veci ako napríklad WC, fungujú v karavane trochu inak, než ako ste zvyknutý, nebojte sa, výrobcovia zariaďujú obytné vozy väčšinou intuitívne a prakticky. Zistite si, kde sa čo zapína, kde sa čo vypína, kde sa čo vylieva a tak ďalej, ešte pred odjazdom na dovolenku, aby ste potom na mieste, unavení po dlhej ceste, nestresovali ako sa zapína kúrenie či ako odstaviť plyn. Čím viac poznáte karavan, tým sa znižuje riziko, že niečo nesprávnym narábaním pokazíte. Verte mi, každé pokazenie v karavane môže byť celkom drahá záležitosť, takže tomu sa naozaj radšej chcete vyhnúť.

karavaning

3. Urobte si cvičnú jazdu

Nezabúdajte, že šoférovanie bude trošku odlišné od toho, na čo ste zvyknutí. Budete omnoho „širší“, v autokaravane aj „vyšší“ a s prívesom zas „dlhší“. Na to netreba zabúdať. Cvičná jazda určite zaručí pohodlie a bezpečnosť posádky. Obzvlášť dávam do pozornosti výškové obmedzenia, ktoré ste si ako šofér osobného auta možno nikdy nevšímali. Rôzne tunely, aquadukty, rampy a mosty bývajú veľkým nepriateľom karavanistov.  Cvičná jazda má však ešte ďalšiu výhodu. Uvedomíte si pri nej, ako asi veci musia byť rozložené aby nelietali po celom aute, že skrinky a okná musia byť napevno zatvorené, pretože inak Vás zlomené dvierka alebo odletené okno môžu opäť vyjsť pekne draho.

karavaning

4. Vezmite si so sebou nejaké náradie a náhradné diely

Uvedomte si, že v karavane budete pár najbližších dní bývať. Ak sa pokazí kľučka, budete spať neuzamknutí. Ak sa pokazí prívod plynu, nebudete variť. Ak sa vybije žiarovka, nebudete svietiť. Samozrejme, nevravím aby ste sa stali pojazdným železiarstvom. Aj v cudzej krajine sa dá veľa vecí zohnať. Na druhej strane, náhradná žiarovka, náhradná chemikália do WC či kladivo a šrobovák a podobne sa Vám skôr či neskôr určite zídu.

karavaning

5. Plánujte

Viem že karavaning je najmä o slobode a byť spontánny a neviazaný je ono keď máte „dom na kolesách“. Ale prvý krát stavte radšej na pripravenosť. Naplánujte si trasu, kempy, zastavenia, neuškodí si pozisťovať miestne zákony a obmedzenia. Taktiež si premyslite svoj rozpočet a skúste si vypočítať výdavky. Je potrebné rátať s tým, že v niektorých krajinách zaplatíte v karavane vyššie diaľničné poplatky ako s osobným autom. Premyslite si aj zásobu jedla, čo asi budete jesť, čo budete variť. Ak nechcete stráviť veľa času za sporákom, bude stáť za vyskúšanie špeciálne jedlo pre karavanistov. Skúste si vyrátať, ako dlho Vám vydrží zásoba vody a chemické WC. Možno to bude ťažšie, vzhľadom na to, že ide o Vašu prvú cestu, určite Vám však pomôže aspoň približný výpočet. Odporúčam vždy počítať aj s rezervou.

6. Užívajte si

To je tá najdôležitejšia rada. Aj keď je to Vaša prvá jazda, stresovanie sa nevypláca. Ak sa dostatočne pripravíte, nemá sa Vám čo neobvyklého stať. Zažijete niečo nové, výnimočné a dobrodružné. Skúste vidieť a prežiť čo najviac ako sa len dá. Skúšajte, objavujte. Máte slobodu, akú Vám nikdy nedá žiadna cestovka. Choďte na miesta, kde cestovky výlety neorganizujú. Prespite pri čarokrásnych plážach či lesoch, ktoré nie sú prepchaté turistami a dýchajte ich atmosféru. Užívajte si blízkosť prírody v pohodlí karavanu. Tento štýl cestovanie si získava čoraz viac priaznivcov a veríme, že aj vy budete patriť medzi nich.

karavaning

Podporte nás zdieľaním
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn