Prihlásenie / registrácia

Doprava zdarma nad 199 €  

ekologicke kempovanie3

Tipy pre ekologické kempovanie

Jedným z najvýznamnejších a najdôležitejších trendov súčastnosti je robiť ekologicky všetko čo sa len dá. Prírode to naozaj dlhujeme. Keďže kempovanie je o tom, byť jej bližšie, patrí sa aj pri ňom pamätať na jej ochranu a pristupovať k nej citlivo. Na svojej ďalšej karavanovačke tak môžete aj vy urobiť všetko pre to, aby ste prírodu narúšali v čo najmenšom rozsahu. Poradíme Vám, ako na to. Koniec koncov, je to práve príroda, kvôli ktorej karavaning tak milujeme.

ekologicke kempovanie1

Oddych od elektroniky

Čoraz viac a viac ľudí volí takzvaný elektronický a digitálny detox počas kempovania. To znamená, že úplne obmedzíte elektroniku, masmédiá a internet. Odporúčame vziať si telefón, aby ste si mohli zavolať pre prípad núdze, ale ostatné zariadenia by mali ostať doma. Uvidíte, že tento ťah bude mať skvelý dopad nielen na prírodu, ale aj na Vašu dušu a zdravie. Vy a Vaša rodina budete tak mať viac času na seba a na spoznávanie okolitej prírody. Večer si zas môžete vychutnať dobrú knihu alebo zahrať si nejaké spoločenské hry.

ekologicke kempovanie2

Šetrnejšie varenie

Kdekoľvek s karavanom či autokaravanom cestujete, snažte sa vždy kupovať lokálne potraviny, najlepšie od menších obchodníkov alebo z miestnych fariem. Ušetríte tak spaľovanie veľkého množstva paliva na transport surovín a podporíte miestnych obyvateľov. Čo sa týka varenia, môžete niekedy skúsiť starý dobrý táborák ako alternatívu, prípadne grilovanie. Ak po varení budete chcieť zlikvidovať zvyšky oleja alebo tuku na varenie, nevylievajte ho len tak hocikde. Najlepšie urobíte, ak vykopete malú jamku do zeme, vysteliete ju listami, na ne nalejete olej a potom ju znova zahrabete hlinou. Na povrchu neostane žiadny neporiadok a odpad bude v zemi biologicky rozložený.

ekologicke kempovanie3

Využívajte solárnu energiu

Ideálnym riešením pre karavany a autokaravany sú solárne panely na streche vozu, ktoré zabezpečia elektrinu pre chod Vašej obytnej časti.  Kým sa však rozhodnete pre ich inštaláciu, skúste využívať solárnu energiu aspoň pri večernom osvetlení. Namiesto svietidiel, ktoré sú plné batérií, zvoľte solárne lampy. Jediné čo im treba, je nejaký čas na priamom slnku cez deň a v noci sú pre Vás pripravené svietiť. V súčastnosti si môžete dokonca zakúpiť aj malé solárne nabíjačky na udržiavanie baterky Vášho telefónu.

ekologicke kempovanie4

Neškodná kozmetika

Pamätajte, že odpadovú vodu je vždy potrebné vypustiť na určenom mieste v kempe alebo na benzínovej pumpe. Ak však používate tzv. vonkašiu mobilnú sprchu, z ktorej voda odteká priamo do okolia, využívajte ekologické mydlá a sprchovacie gély. Ak neviete nájsť drogériu, v ktorej by ste ich kúpili, môžete si ich jednoducho vyrobiť doma a naliať do opakovane použiteľnej fľaše. Na internete nájdete mnoho postupov a návodov ako si vyrobiť nielen vlastné mydlo, ale aj vlastný opaľovací krém a repelent proti hmyzu, ktoré nielenže sú prospešnejšie pre prírodu, spôsobujú menej odpadu a krajšie voňajú, ale sú lepšie aj pre Vašu pokožku.

ekologicke kempovanie5

Vezmite si iba fotky a nechajte iba stopy po podrážkach

Na mieste, kde ste ešte pred chvíľou kempovali, by jedinými stopami po Vás mali ostať odtlačky Vašich nôh a pneumatík. Nič viac. Žiadne dymiace ohniská, polámané drevá, popremiestňované balvany o odpadkoch ani nehovoriac. Ak idete turistikovať, neschádzajte z vyznačených trás, netrhajte kvety, nerušte divú zver. Pamätajte, vy ste v prírode na návšteve, tak sa správajte ako sa na slušného hosťa patrí. Buďte k prírode šetrní. Nekupujte jednorázové plastové riady a poháre. Existuje veľa druhov riadov, ktoré sú opakovateľne využiteľné, dokonca si možete zakúpiť aj bambusové riady, ktoré sú vyrobené z prírodného materiálu. Potreba chrániť prírodu je zo dňa na deň väčšia a akútnejšia a je na každom z nás, ako sa k nej postaví. Veríme, že sme Vám ukázali, ako byť ohľaduplný k prírode a užiť si v nej naozaj nádherné chvíle.

ekologicke kempovanie6

 

 
 
 

 

Podporte nás zdieľaním
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn