Prihlásenie / registrácia

Doprava zdarma nad 199 €  

v karavane bez klimy 1

V karavane bez klimatizácie

Niektorí môžu tvrdiť, že klimatizácia je jedným z najlepších vynalézov našej doby a nevedia si bez nej predstaviť letnú dovolenku. To obzvlášť platí pri karavane, kedže tieto kovové „krabice“ sa na slnku môžu rýchlo poriadne rozohriať. Ak však nemáte klímu, alebo sa Vám niekedy pokazí, nezúfajte. Ponúkame Vám triky a tipy, ako udržať akýkoľvek obytný voz v príjemnej teplote aj keď je vonku ozajstný „hic“.

v karavane bez klimy 1

Vzduch musí prúdiť

Pravdepodobne ste vedeli, že okná musia byť otvorené, ale ich náhodné otváranie Vám moc nepomôže.  Cieľom je vytvoriť smer prúdenia vzduchu pozdĺž celého karavanu. Pokúste sa zistiť, akým smerom fúka vietor a otvorte príslušné okná, aby ste vytvorili kontinuálny prúd vzduchu. Ideálne je, ak sú okná na protiľahlých stranách vyššie a nižšie, pretože to spôsobí nasávanie chladného vzduchu.

v karavane bez klimy 2

Nevpustite teplo dnu

Vyhnite sa akýmkoľvek aktivitám vo vnútri karavanu, ktoré môžu cez deň zbytočne vytvárať dodatočné teplo.  To znamená nepoužívať zariadenia ako fén či sporák. Variť je lepšie cez chladnejšiu noc alebo ráno. Ak  ste ubytovaní v kempingu, používajte ich spotrebiče a zariadenia.

V karavane bez klimy 3

Chráňte sa pred slnkom

Veľmi dôležitým krokom je snaha vpustiť slnečné žiarenie do karavanu v čo najmenšej miere. Predovšetkým sa vyzbrojte izolačnými fóliami pre okná a čelné sklo. Tieto clony odzrkadľujú slnečné žiarenie skôr, ako ho karavan absorbuje. Slnečná clona je ďalším spôsobom, ako obmedziť prúd teplého vzduchu. Markízy sú skvelý spôsob, ako rozšíriť priestor na terase okolo karavanu a chránia aj jeho veľkú časť pred priamym slnkom. Ak Váš karavan nemá markízu, môžete investovať do predstanu. Dokonca aj menší predstan, vám pomôže udržať chladnejšie ovzdušie počas horúceho letného dňa.

Izolačná fólia na Mercedes Sprinter + VW Crafter

Vyrobte si vlastnú klímu

Znie to síce neuveriteľne, ale skutočne si môžete postaviť vlastnú klímu,  ktorá pomôže udržiavať teplotu v karavane na uzde. Nielenže je to jednoduché, ale pravdepodobne máte všetky materiály už po ruke. Čo budete potrebovať:

  • polystyrénovú krabicu na chladenie potravín
  • plastové poháre
  • nôž
  • ľad
  • štandardný ventilátor

Vystrihnite veľký okrúhly otvor na veku krabice, do ktorého ventilátor zapadne. Ventilátor by mal držať v  tejto diere bez toho, aby krabicu prevrátil. Vystrihnite tri až štyri otvory na strane krabice veľkosti vašich plastových pohárov. Spodok pohárov odstrihnite a vložte ich do otvorov, aby fungovali ako vetracie otvory. Naplňte krabicu ľadom (suchý ľad, ak máte). Zapnite ventilátor a nasmerujte ventilačné otvory v ľubovoľnom smere. Domáca klíma je na svete!

v karavane bez klimy 4

Nikto nemá rád pocit keď je prepotený, lepkavý a unavený z tepla. Veríme, že Vám tieto rady pomôžu k ešte lepšej karavanovej dovolenke. Ak máte ďalšie tipy, ako sa v lete v karavane ochladiť, podeľte sa s ostatnými v komente pod článkom.

 

 
 
 

Podporte nás zdieľaním
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn