Prihlásenie / registrácia

Doprava zdarma nad 199 €  

elektrina v karavane7

Ako svojpomocne skontrolovať elektrinu vo Vašom karavane

Z času na čas je dôležité skontrolovať elektrickú sústavu Vášho karavanu a to najmä vtedy, keď vozidlo istú dobu stojí a nepoužíva sa. Ak takáto kontrola nie je medzi Vašimi top prioritami v starostlivosti o karavan, určite ju medzi ne zaraďte. Požiare autokaravanov nie sú nič nezvyčajné a ak raz takýto požiar vypukne, je veľmi pravdepodobné, že zničí veľkú časť Vášho štvorkolesového miláčika. Môže k nemu dôjsť aj keď ste vnútri karavanu, dokonca aj počas šoférovania, čo môže byť naozaj mimoriadne nebezpečné. Ak karavan stojí v mraze, môžu byť káble poškodzované rozťahovaním a kontrakciou a naopak, horúce počasie môže urýchliť rozklad náterov a spojov.

elektrina v karavane

Elektrina v karavanoch

V obytných prívesoch sa používa 12-voltový DC napájaný batériový systém a 120-voltový AC elektrický systém. V autokaravane je to podobne, ale sa časť na šoférovanie má samostatný 12-voltový DC systém. V zásade sú vaše spotrebiče ako chladnička, klimatizácia, mikrovlnná rúra a iné väčšie spotrebiče napájané z AC. Niektoré, najčastejšie chladnička, sú poháňané viacerými systémami ako autobatéria AC, batéria obytnej časti alebo plyn, ktoré môžete prepínať podľa potreby.

Istič je bezpečnostný spínač pre prívody prúdu prechádzajúce cez AC systém. Uistite sa, že viete, kde sú umiestnené všetky ističe.  Ventilátory na sporák, pec alebo vetracie otvory, vodné čerpadlá, stropné svietidlá, rádio a takmer všetko ostatné je poháňané DC systémom. Poistky, ako sú tie, ktoré sa používajú v automobiloch, sa používajú na vypnutie napájania týchto elektrických obvodov. Uistite sa, že viete, kde sú vaše poistky umiestnené. Elektrické káble by nikdy nemali isť popri plynovom potrubí, pretože ak by náhodou boli poškodené, vzniká tu veľmi veľké riziko požiaru. Preto je potrebné pred sezónou skontrolovať takisto aj tlak v plynovom potrubí ako aj elektrické obvody.

elektrina v karavane2

Kontrola systému elektriny

Začnite  kontrolu od pripájacieho elektrického kábla, ktorý spája karavan s vonkajším napájaním. Máte výkon 20, 30 alebo 50 amp? Má miesto, kde plánujete ostať v ponuke také pripojenie, aké potrebujete? Ak nie, budete potrebovať príslušný adaptér. Skontrolujte, či káble nie sú poškodené, či na nich nie sú trhliny, výrezy a pretrhnutia. Či je miesto kde sa zástrčka pripája k šnúre v absolútnom poriadku. Ak sa rozpadáva alebo je na pocit lepkavé, môže to značiť vážne opotrebovanie. Ak vidíte výraznejšie príznaky času alebo poškodenia, kábel vymeňte. Sú hroty zástrčiek neporušené a zabezpečené, alebo sa niektorí z nich nezvyčajne hýbe? Sú ohnuté? Je zemný hrot neporušený? Všetky tieto zistenia si starostlivo poznamenajte a všetky nezrovnalosti, ktoré by mohli byť príčinou požiaru ihneď vymente.

Pokračujte s kontrolou ističov a poistiek. Vždy majte prehľad, kde sa nachádzajú. Majte vždy náhradný istič alebo poistku pre prípad potreby Je okruh alebo poistková skrinka čistá a bezpečná alebo vykazuje znaky korózie alebo poškodenia? Potrebuje niečo opravu? Fungujú všetky poistky a ističe? Pre istotu radšej vypnite a zapnite vypínače na preskúšanie.elektrina v karavane5Ďalej sú na rade batérieSkontrolujte koróziu, kyselinu batérie, dátumy expirácie. Ak sa na koncovke nachádza kyselina akumulátora, môžete ju čistiť jemným štetcom a roztokom z jedlej sódy a vody. Používajte pre istotu ochranné okuliare a staré oblečenie. Kyselina v batérii sa môže rozstreknúť,  ohroziť tak oči a pokožku a vypáliť dierky v oblečení. Jednou z možností ochrany, je umiestniť plastové vrecko cez koncovky a nechať ich zakryté počas celej doby čistenia.

elektrina v karavane6

Napokon skontrolujte, či  každý spotrebič pracuje normálne. Fungujú žiarovky v chladničke a v mikrovlnnej rúre? Môžete prepnúť chladničku z batérie na plyn? Skontrolujte, či za chladničkou funguje odvetrávanie. Odstráňte z neho všetok prach a pavučiny. Najskôr však skontrolujte či v odvetrávaní nie sú osie hniezda, najmä ak sa karavan istú dobu nepožíval. Osi sú priťahované vôňou propánu a často si tu hniezda vytvárajú. Otestujte, či sa vodné čerpadlo nezadrháva. Pracuje Váš klimatizačný prístroj správne? Sú filtre čisté? Fungujú všetky vaše vonkajšie brzdové svetlá a svetelné ukazovatele? A čo brzdy a všetky ostatné elektrické spojenia medzi ťažným a ťahaným vozidlom? Skontrolujte, či počujete zvuk brzdového bubna, keď dupnete na brzdy.

Kompresorová chladnička WAECO CoolMatic 1

Pred napojením na zdroj vždy používajte merač napätia alebo menič napätia a skúšku polarity. Sú lacné a môžu vás varovať skôr, než dôjde k poškodeniu elektrického obvodu. Po pripojení skontrolujte napätie na jednej z vašich vnútorných zásuviek, aby ste sa ubezpečili, že sieťové napätie je v bezpečnej zóne medzi 105 a 130 voltami. Havarijná V každom prípade vždy budte pripravení na prípadný výpadok elektriny, aby ste neostali po tme. Sviečky či baterky sú tradičným no nepostrádateľným pomocníkom. V noci bez svitu mesiaca môže byť takmer nemožné urobiť akúkoľvek opravu vo vnútri aj vonku bez toho, aby si niečím posvietili. Ak máte ďalšie tipy, ako správne zachádzať s elektrinou v karavane, dajte nám ostatným vedieť v komente pod článkom.

elektrina v karavane8

 
 
 

Podporte nás zdieľaním
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn