Z času na čas je dôležité skontrolovať elektrickú sústavu vášho karavanu a to najmä vtedy, keď vozidlo istú dobu stojí a nepoužíva sa. Požiare autokaravanov nie sú nič nezvyčajné. Môže k nemu dôjsť aj keď ste vnútri karavanu, dokonca aj počas šoférovania, čo môže byť naozaj mimoriadne nebezpečné. Ak karavan stojí v mraze, môžu byť káble poškodzované rozťahovaním a kontrakciou a naopak, horúce počasie môže urýchliť rozklad náterov a spojov.
Elektrický systém v karavanoch
V obytných prívesoch sa používa 12-voltový DC napájaný batériový systém a 120-voltový AC elektrický systém. V autokaravane je to podobné, ale časť na šoférovanie má samostatný 12-voltový DC systém.
V zásade sú spotrebiče ako chladnička, klimatizácia, mikrovlnná rúra a iné väčšie spotrebiče napájané z AC. Niektoré, najčastejšie chladnička, sú poháňané viacerými systémami ako autobatéria AC, batéria obytnej časti alebo plyn, ktoré môžete prepínať podľa potreby.
Istič je bezpečnostný spínač pre prívody prúdu prechádzajúce cez AC systém. Uistite sa, že viete, kde sú umiestnené všetky ističe.
Ventilátory na sporák, pec alebo vetracie otvory, vodné čerpadlá, stropné svietidlá, rádio a takmer všetko ostatné je poháňané DC systémom.
Poistky, ako sú tie, ktoré sa používajú v automobiloch, sa používajú na vypnutie napájania týchto elektrických obvodov. Uistite sa, že viete, kde sú vaše poistky umiestnené. Elektrické káble by nikdy nemali ísť popri plynovom potrubí, pretože ak by náhodou boli poškodené, vzniká tu veľmi veľké riziko požiaru. Z toho dôvodu je potrebné pred sezónou skontrolovať takisto aj tlak v plynovom potrubí ako aj elektrické obvody.
Kontrola elektrického systému
Začnite kontrolu od pripájacieho elektrického kábla, ktorý spája karavan s vonkajším napájaním. Máte výkon 20, 30 alebo 50 Amp? Má miesto, kde plánujete ostať v ponuke také pripojenie, aké potrebujete? Ak nie, budete potrebovať príslušný adaptér.
Skontrolujte, či káble nie sú poškodené, či na nich nie sú trhliny, výrezy a pretrhnutia. Prípadne, či miesto kde sa zástrčka pripája k šnúre je v absolútnom poriadku. Ak sa rozpadáva alebo je na pocit lepkavé, môže to značiť vážne opotrebovanie. Ak vidíte výraznejšie poškodenia, kábel vymeňte.
Sú hroty zástrčiek neporušené a zabezpečené, alebo sa niektorí z nich nezvyčajne hýbe? Sú ohnuté? Je zemný hrot neporušený? Všetky tieto zistenia si starostlivo poznamenajte a všetky nezrovnalosti, ktoré by mohli byť príčinou požiaru vymeňte.
Pokračujte s kontrolou ističov a poistiek. Uistite sa, že okruh alebo poistková skrinka je bez známok korózie či poškodenia. Vždy majte prehľad, kde ističe a poistky sa nachádzajú. Pre prípad potreby si uchovávajte náhradný istič alebo poistku.
Ďalej sú na rade batérie. Skontrolujte koróziu, kyselinu batérie a dátumy exspirácie. Ak sa na koncovke nachádza kyselina akumulátora, môžete ju očistiť jemným štetcom a roztokom z jedlej sódy a vody. Pred čistením sa vždy chráňte ochrannými okuliarmi a oblečením. Nakoniec sa uistite či každý spotrebič funguje správne.
Pred napojením na zdroj používajte merač napätia alebo menič napätia a skúšku polarity. Sú lacné a môžu vás varovať skôr, než dôjde k poškodeniu elektrického obvodu. Po pripojení skontrolujte napätie na jednej z vašich vnútorných zásuviek, aby ste sa ubezpečili, že sieťové napätie je v bezpečnej zóne medzi 105 a 130 V.
V prípade, že si na kontrolu elektrického systému netrúfate. Kontaktujte nás, prosím, na servis@ok-karavany.sk