Prihlásenie / registrácia

Doprava zdarma nad 199 €  

vyrovnanie karavanu1

Karavan na nerovnom povrchu

Stalo sa to už určite každému karavanistovi. Zaparkovali ste, vydýchli ste si a začali vybaľovať. Potom ste zistili, že budete spať „dolu kopcom“, že jedlo padá zo stola a celé Vaše obydlie je tak trochu nakrivo. V takomto prípade je potrebné vozidlo vyrovnať. Nielen pretože je to nepohodlné, ale pretože takéto nesprávne státie môže mať aj omnoho vážnejšie následky. Ak chcete vedieť aké a ako im účinne predísť, čítajte ďalej.

vyrovnanie karavanu1

Nerovnomerné státie nie je prospešné pre žiadnu súčasť karavanu, vec ktorá je však ohrozená najviac je Vaša chladnička. Tá by mala byť vždy v takej polohe, aby bol umožnený plynulý tok chemikálií vo vnútri chladiacej časti. Státie na nerovnom povrchu môže nielen znížiť jej schopnosť chladiť, ale môže spôsobiť aj závažné trvalé poškodenie a vy si budete musieť kúpiť novú. Teraz, keď vieme prečo karavan potrebuje byť vo vodorovnej úrovni, potrebujeme jednoduchý spôsob, ako to dosiahnuť. V modernejších a drahších karavanoch bývajú  zabudované hydraulické alebo elektrické lavice so stabilizátormi, ostatní budú musieť využiť vyrovnávacie bloky.

vyrovnanie karavanu2

Počet vyrovnávacích blokov, ktoré budete potrebovať, bude závisieť od typu parkoviska alebo parkovacieho miesta. Väčšina kempov sa snaží udržiavať  miesta pre karavany relatívne rovné, ale mimo kempu je pravdepodobné že nájdete väčšie nezrovnalosti.

vyrovnanie karavanu3

To, čo používate na vyrovnanie, je vašou voľbou. Niektorí karavanisti zvyknú karavan podkladať obyčajnými kusmi dreva, vzhľadom na to že tie môžu spôsobovať namáhanie pneumatík,  odporúčame Vám  používať niečo stabilnejšie a spoľahlivejšie. Na výber máte z rôznych druhov vyrovnávacích blokov či vzduchových vankúšov.

vankus pod karavanom

Pred začatím procesu vyrovnávania si poriadne prezrite miesto, kde budete parkovať, aby ste získali predstavu o tom kde bloky umiestnite. Karavan posuňte len pár centimetrov od miesta, kde chcete parkovať. Umiestnite pod kolesá bloky. Jedna pneumatika by však vždy mala byť na zemi, aby zaistila stabilitu karavanu. Pomaly stlačte plyn a nechajte karavan vyjsť na bloky. Ak sa Vám nepodarí na prvý krát dosiahnuť adekvátne vyrovnanie, skúšajte znova až kým nedosiahnete vyrovnanie podľa svojich predstáv. A nemusíte si robiť starosti kvôli vašej chladničke.

 

  

 
 
 

Podporte nás zdieľaním
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn