Vyhľadať
Close this search box.

Prihlásenie / registrácia

Vyhľadať
Close this search box.

Dodanie zadarmo nad 199 € kartou/prevodom

Froli kompaktná sada klinov s taškou

Karavan na nerovnom povrchu

Stalo sa to už určite každému karavanistovi. Zaparkovali ste a začali ste si vybaľovať, potom ste zistili, že budete spať “dolu kopcom”. V takomto prípade je potrebné vozidlo vyrovnať. Nielen pretože je to nepohodlné, ale pretože takéto nesprávne státie môže mať aj omnoho vážnejšie následky. Ak chcete vedieť aké a ako im účinne predísť, čítajte ďalej.

Ako dosiahnuť, aby karavan stál rovnomerne na jednom mieste? V modernejších a drahších karavanoch bývajú zabudované hydraulické alebo elektrické lavice so stabilizátormi, v opačnom prípade sa používajú vyrovnávacie a nájazdové kliny.

Vyrovnávajúce a nájazdové kliny sú dôležitým prvokom pri vyrovnaní karavanu na nerovnom povrchu. U obytných vozidiel a dodávok sú nájazdové kliny nutnosťou, keďže tieto typy majú prirodzený sklon. U karavanov sa zvyčajne využívajú vyrovnávajúce kliny, prípadne viac klinov na jednej strane, ktorá je nižšia.

Je dôležité vyberať správnu veľkosť klinov a zaistiť, aby boli pevne umiestnené. Vhodnou alternatívou ku klinom sú vzduchové vankúšiky, ktoré dokážu zdvihnúť koleso až o 20 cm.  

Predtým, než začnete s vyrovnávaním si  prezrite miesto, kde budete parkovať, aby ste získali predstavu o tom kde bloky umiestnite. Karavan posuňte len pár centimetrov od miesta, kde chcete parkovať. Umiestnite pod kolesá bloky. Jedna pneumatika by však vždy mala byť na zemi, aby zaistila stabilitu karavanu. 

Pomaly stlačte plyn a nechajte karavan vyjsť na bloky. Ak sa vám nepodarí na prvý krát dosiahnuť adekvátne vyrovnanie, skúšajte znova až kým nedosiahnete vyrovnanie podľa svojich predstáv.

Najnovšie články

  • Všetky
  • Zimná dovolenka
  • Letná dovolenka
  • Popisy kempov
  • Servis
  • Technika
  • Zaujímavosti