Vyhľadať
Close this search box.

Prihlásenie / registrácia

Vyhľadať
Close this search box.

Dodanie zadarmo nad 199 € kartou/prevodom

kava v karavane

Pôžitok z kvalitnej kávy aj v karavane

Veľa z nás si bez nej nevie predstaviť svoj všedný deň. Pre mnohých je to zvyk, rituál, bez ktorého sa ráno nedokáže poriadne naštartovať. Reč je o káve. Horkej, horúcej a voňavej. Každý Slovák jej spotrebuje v priemere až 4 kg ročne. Tak prečo si ju nevychutnať aj na dovolenke v karavane či autokaravane? V tomto článku Vám ukážeme rôzne možnosti, ako si kvalitnú kávičku pripraviť aj v kempových podmienkach.

kava v karavane

Uvariť chutnú a kvalitnú kávu v karavane nie je jednoduchá vec. Nie každá totiž chutí tak dobre, ako by sme chceli. Kvalitné kávovary patria do výbavy obytného vozu len výnimočne, tak si ľudia často berú zo sebou na cesty prístroje na prekvapkávanú kávu či kapsuly. Aj keď Vám tieto prístroje zaručia špičkovú kvalitu, problémom môže byť vysoký elektrický odber týchto prístrojov, ktorý rozvod v kempe niekedy nemusí utiahnuť. Preto sme sa rozhodli v tomto článku predstaviť Vám aj prístroje, ktorý nemajú vysoký odber elektrickej energie. Otestovali sme ich pre Vás a prinášame tak objektívny pohľad na výsledok ich práce.

1.Elektrické prístroje na báze prekvapávania a kapsúl

Tieto kávovary sú určené pre “fajnšmekrov”, pre ktorých je chuť a aróma kávy nepostrádateľným spoločníkom. Ich výkon je možné prirovnať ku domácim kávovarom.  Na trhu je niekoľko naozaj kvalitných kávovarov, ktoré sa líšia vo veľkosti, odbere energie či objeme vyrobenej kávy. Pre tých, ktorí majú záujem vyrobiť väčší objem veľmi chutnej kávy odporúčame kávovar značky Camp4, v ktorom na jedenkrát vyrobíte až 600 ml kávy. Jeho nevýhodou však je, že “žerie” veľmi veľa elektriny. Pre elektrickú sieť doma by to nebol žiaden problém, ale na dovolenke v kempe je to ťažšie a môže sa stať, že dôjde k vyhodeniu ističa.

Kávovar 220-240 680W čierna, 600ml

Ak chcete predísť komplikáciám s ističmi v kempe, odporúčame Vám použiť prístroje, ktoré bežia na palubných 12 V. Pri týchto kávovaroch však odporúčame vsadiť na kvalitu, aj za vyššiu cenu. Niektoré Vám totiž namiesto kávy vyprodukujú iba akýsi čierny roztok vlažnej teploty bez charakteristickej vône. Pre tých, ktorí chcú vyrobiť viac kávy na jedenkrát, odporúčame automatický kávovar od firmy Camp4, ktorý si môžete zaobstarať za veľmi prijateľnú cenu. V našom teste však najlepšie vyšli kávovary značky Waeco – Perfectcoffee, ktoré sú dostupné v modeloch na 12 V a na 24 V.

kavovarvelky

Ak by ste preferovali kompaktnejšie kávovary, ktoré síce vyrobia menej kávy, ale nezaberú toľko miesta, odporúčame Vám kávovar značky Dometic na 12 V, ktorého súčasťou je aj elegantný hrnček, do ktorého Vám kávovar kávu priamo naleje. Zaujímavým produktom je aj ručný kávovar Handocoffee Auto, ktorý zvládol urobiť veľmi chutnú kávu už za 4 minúty.

kavovar do karavanuRučný kávovar 12V2. Zariadenia French Press

Takzvané “francúzske presso” predstavuje optimálny spôsob prípravy kávy na cestách, ak potrebujete obslúžiť viac záujemcov naraz . Jeho výhodou je, že nepotrebuje žiadnu elektrinu. Mletá káva sa nasype do konvičky, preleje horúcou vodou a nechá sa odstáť cca 5 minút. Potom sa zvrchu nasadí zvon so sitkom, ktorým sa rozptýlená mletá káva zatlačí dolu na dno, takže sa usadenina nedostane do šálky. Príprava kávy je veľmi jednoduchá, ale pri nákupe konvičky odporúčame dať pozor na jej kvalitu- u nekvalitnejších modelov môže káva pri stlačení vytekať okolo okraja sitka. Z lacnejších sklenených konvičiek odporúčame Cestovný kávovar Ravenna, z kovových konvičiek odporúčame Francúzsky kávovar. Najlepšie v našom teste však vyšiel, čo sa týka obsluhy ako aj chuti kávy oceľový Manuálny kávovar Caffetiere. Chuťovo je tento nápoj  veľmi aromatický, avšak vzhľadom na čas ktorý je potrebný na vylúhovanie, nie je až taký horúci.

kava aj v karavaneFrancúzsky Kávovar 1l 2

 

Kávovar CAFETIERE ocelový 1 L

V prípade, že v karavane či autokaravane nemáte veľa miesta a stačí Vám urobiť kávu len pre jednu osobu, máte možnosť vyskúšať hrnček s lisom, v ktorom urobíte kávu alebo čaj a navyše Vám poslúži ako termohrnček, čo sa na dovolenke či outdoorových aktivitách vždy zíde. Tento hrnček však odporúčame tým, ktorí nie sú na kvalitu chuti kávy až takí prísni.

Pohár na Kávučaj so sitkom do obytných áut.

3. Moka kanvička

Tento prístroj je veľmi jednoduchý, bezpečný a odolný voči poškodeniu, preto je ideálny pre využitie na cestách. Zaobchádzanie s touto kanvičkou je pomerne jednoduché. Najskôr je potrebné odšróbovať spodnú časť a naplniť vodou až po ventil. Do filtra sa až po okraj nasype mletá káva espresso. Kanvičku znova zašróbujete a postavíte na Váš plynový varič v karavane. Po relatívne krátkej dobe vytečie voňavé espresso do vrchnej časti konvičky.

Kávovar Lucino

Táto kanvička obstála v našom teste veľmi dobre. Aj keď je výsledná kávička espresso, je veľmi chutná a aromatická, nie až taká horká. Kanvička sa navyše veľmi jednoducho obsluhuje a čistí. Je však dôležité mať správne namletú kávu, pretože to ovplyvňuje chuť výsledného nápoja. Na trhu sa predávajú verzie z hliníku a z nerezu rôznych veľkostí.

Či už ste sa rozhodli pre elektrický kávovar, francúzske presso alebo moka kanvičku, veríme že Vám kávička v karavane bude vždy skvele chutiť. Ten pocit, keď je skoro ráno a ruka ešte rozospatá neobratne šmátra okolo kuchynského bloku, no za malú chvíľku už vychádzate pred karavan s voňajúcou šálkou kávy do ďalšieho krásneho dňa, je naozaj na nezaplatenie.

Aby bol tento zážitok naozaj dokonalý, prinášame Vám ešte niekoľko tipov od profesionála na Vaše cesty:

  • Používajte iba kvalitnú vodu, hodnota pH a tvrdosť vody ovplyvňujú chuť kávy.
  • Najlepšie je, keď je káva zomletá tesne pred použitím.
  • Kávu uchovávajte vo vzduchotesnej nádobe, nie však v chladničke.

Najnovšie články

  • Všetky
  • Servis
  • Technika
  • Zaujímavosti
  • Zimná dovolenka
  • Letná dovolenka
  • Popisy kempov