Mnohí iste viete, že batériové vykurovanie obytných automobilov nie je vždy dostatočné. Niekedy kúri príliš pomaly, inokedy je priestor väčší, ako malé kúrenie stačí zvládať. Našťastie existuje prídavné naftové kúrenie, ktoré môže problém vyriešiť. Je lepšie zvoliť variant s ohrievaním vzduchu alebo vody? V tomto článku vám oba spôsoby vysvetlíme.
Prídavné nezávislé kúrenie sú malé agregáty spaľujúce naftu s výkonom 2 – 5 kW. Medzi najznámejších výrobcov týchto kúrení sú nemecké firmy ako Webasto, Eberspächer a Truma.
Výhodou týchto kúrení je, že nafta ako palivo znižuje nutnú zásobu plynu (kúrenie je jeho najväčším konzumentom). Kúrenia sa rovnako dajú dajú inštalovať aj vo forme podlahové kúrenia. Iní ocenia i to, že sa zníži kondenzácia vody na oknách.
Ak uvažujete o prídavnom vykurovaní, máte pred sebou voľbu medzi teplovzdušným a vodným systémom ohrevu. Každý z týchto systémov má svoje prednosti, ale aj nedostatky.
Aké je to teplovzdušné vykurovanie?
Teplovzdušné vykurovania začínajú priestor otepľovať už hneď po ich spustení. Teplotný senzor v obytnom priestore dozerá na požadovanú teplotu, a podľa nej potom riadi výkon kúrenia a rýchlosť ventilátoru.
Toto prídavné kúrenie sa dá bez problémov namontovať ako do batožinového priestoru, tak aj pod vozidlo, čo šetrí miesto a zaisťuje bezhlučnú prevádzku.
Výduchy vzduchu je potom možné umiestniť v závislosti na vnútornom prevedení vozidla napríklad tam, kde má štandardné kúrenie slabé miesta. Dá sa, ale napojiť aj na existujúce výduchy. Najväčším plusom teplovzdušných zariadení je to, že ich spotreba elektrického prúdu je výrazne nižšia ako u vodného kúrenia, ktoré navyše potrebuje dlhšiu dobu k tomu, aby sa dal z ohriatej vody využiť teplý vzduch.
Niektoré kladné vlastnosti majú teplovzdušné aj vodné vykurovania spoločné. Obe sa dajú spustiť diaľkovým ovládaním, ktoré pri voľnom výhľade funguje dokonca až na vzdialenosť 1 km. Ak by ste chceli aktivovať kúrenie ešte predtým, než prídete do vozidla napríklad z lyžiarskej zjazdovky, sú na trhu modely, ktoré sa dajú ovládať cez mobilný telefón.
Aké je to vodné vykurovanie?
Vodné kúrenia sa dajú integrovať do okruhu vodného chladenia motoru, takže okrem vnútorného priestoru ohrejú vo veľkých mrazoch aj motor pred štartom. Podľa výrobcu štartujú takto predhriate naftové motory celkom bezproblémovo dokonca aj pri teplotách -40°C. Jazda s teplým motorom samozrejme znižuje jeho opotrebovanie a podpisuje sa taktiež na nižšej spotrebe paliva.
Keďže vodné kúrenie používa rozvody vzduchu, výduchy a ventilátory základného vozidla, je rovnako toto kúrenie efektívne pri odstraňovaní námrazy a snehu z čelného skla.
Pri vozidlách s automatickou klimatizáciou pracuje prídavné kúrenie s hodnotami nastavenia teploty, rýchlosti ventilátoru aj rozvodu vzduchu, ktoré boli nastavené pred vypnutím motoru. Spotrebu týchto zariadení je ale nutné pripočítať k spotrebe samotného kúrenia a počítať s ňou, ak kempujete mimo dosahu vonkajšej prípojky elektriny. Napríklad ventilátory vozidlu odoberajú z palubnej batérie medzi 30 a 60 W – takže najmenej 2,5 A.
Predsudky voči vykurovaniu naftou
Oba typy kúrení sú založené na 2 hlavných predsudkoch. Najčastejšie sa stretnete s názormi, že naftové kúrenie páchne a že jeho čerpadlo beží hlučne. Tieto informácie sa, ale väčšinou vzťahujú na skúsenosti so staršími modelmi.
Dnešné kúrenia budete cítiť iba niekoľko sekúnd v začiatočnej fáze a pri vypnutí. Stanovené normy pre výfukové plyny spĺňajú tieto prístroje bez problémov.
Predtým toľko kritizované čerpadlá pracujú dnes výrazne tichšie. Ak je ich klepanie (podmienené ich funkciou) počuť aj v noci, to už závisí predovšetkým na kvalite ich zavesenia a na zvolenom mieste inštalácie. Kúrenie by, ak sa to dá, nemalo priliehať k dutému priestoru umožňujúcemu rezonanciu. Voľba miesta inštalácie je samozrejme vecou zodpovedného prístupu montážneho technika alebo výrobcu obytného vozidla.