Vyhľadať
Close this search box.

Prihlásenie / registrácia

Vyhľadať
Close this search box.

Dodanie zadarmo nad 199 € kartou/prevodom

switzerland-2049667_1920

Podvádzať vo Švajčiarsku môže vyjsť pekne draho

Veľa ľudí zabúda na to, že lož má krátke nohy a na každý podvod sa časom príde. Tak to bolo aj v tomto prípade. Neoplatí sa riskovať a hlavne nie v krajinách, ktoré si takéto veci strážia veľmi dobre. Dúfame, že to poslúži ako ponaučenie 🙂

Preklad zo Švajčiarskeho denníka “24 heures” z 23.7.2015

Federálny tribunál odmietol odvolanie občana z Monaka, ktorý podvádzal s diaľničnou známkou tým, že ju prilepil na priehľadnú fóliu.

Diaľničná známka musí byť prilepená priamo na čelnom skle. Prilepiť ju najprv na priesvitnú fóliu je považované za falšovanie úradne cennej známky. S týmto argumentom odmietol Tribunal Fédéral, Švajčiarsky najvyšší súd v Lausanne, odvolanie občana z Monaka.

V lete 2013 tento muž pôvodom z kraja Tessin prišiel loďou cez Lac Léman do Lausanne, kde si kúpil diaľničnú známku. Po návrate do Evianu vo Francúzsku známku zmanipuloval tým, že ju prilepil na priehľadnú fóliu, ktorej okraje odstrihol, predtým, ako ju prilepil na predné sklo auta.

Keď potom znova prišiel autom do Švajčiarska, colníci podvod odhalili. Vodič sa obhajoval tým, že sa známka z predného skla odlepuje veľmi ťažko a chcel sa tak vyhnúť poškriabaniu skla- poškodeniu auta. Podľa zákona je však diaľničná známka platná iba v prípade, ak sa po zakúpení prelepí priamo na čelné sklo auta. Svojím konaním chcel vodič vzbudiť dojem, že známka platná je.

Podľa polície je nepodstatné, či chcel ochrániť svoje predné sklo, po návrate známku predať ďalšej osobe alebo ju prelepiť na ďalšie auto. Podľa najvyššieho súdu bola naplnená skutková podstata falšovania oficiálne cennej známky. Ďalej súd uviedol, že švajčiarsky právny systém musí byť použitý aj napriek tomu, že známka bola falšovaná na území Francúzska. Vodič mal v úmysle falšovanú známku používať na švajčiarskych diaľniciach.

Najvyšší súd tak potvrdil charakter previnenia, ale aj trest z nižšieho súdu. Muž bol odsúdený s podmienkou na finančný trest 10 dní – pokuta 100 švajčiarskych frankov/ deň.* Okrem toho ponesie všetky finančné náklady spojené so súdnym procesom, ktoré sú až vo výške 2000 švajčiarskych frankov (výnos tribunálu 6B_947/2014 zo dňa 03.07 2015; zdroj ats/Newsnet).

* Buď bude vo väzení na 10 dní alebo zaplatí za každý deň pokutu 100 švajčiarskych frankov.

Najnovšie články

  • Všetky
  • Servis
  • Technika
  • Zaujímavosti
  • Zimná dovolenka
  • Letná dovolenka
  • Popisy kempov