Vyhľadať
Close this search box.

Prihlásenie / registrácia

Vyhľadať
Close this search box.

Dodanie zadarmo nad 199 € kartou/prevodom

karavan v zime

Postup na zazimovanie karavanu

Blíži sa nám zima a pre mnohých, to znamená koniec hlavnej sezóny. Ak nemáte, kde obytné auto uschovať (najlepšia varianta vyhrievaná garáž), je potrebné urobiť pár hlavných krokov, ako karavan správne zazimovať. 

V dnešnej dobe nájdete na trhu mnoho kvalitných karavanov a obytných áut upravených tak, že v nich môžete pokojne ísť v zime na lyžovačku a cestovať tým pádom po celý rok. Iní uprednostňujú zimu strávenú na juhu, kde aj v zimných mesiacoch je príjemne teplo. 

Avšak nie každý si môže dovoliť ísť tak ďaleko a na takú dlhú dobu. A preto, keď zistíme, že teplota sa bude blížiť  k 4 °C alebo vieme, že už dlhší čas nebudeme cestovať, je potrebné karavan dobre zazimovať.

V nasledujúcich krokoch vás prevedieme, ako postupovať pri zazimovaní obytného auta. 

Odtokové pripojenie pre nádrže na vodu
Odtokové pripojenie pre nádrže na vodu
Kanalizačný ventil 1,5”, 38 mm na odpadovú vodu do karavanu
Kanalizačný ventil 1,5”, 38 mm na odpadovú vodu do karavanu

Vypustenie vody z vodného systému

V prvom rade je potrebné vypustiť všetku vodu z vodného systému. Ak je po vypustení v nádrži i naďalej voda, pustite čerpadlo a nechajte otvorené všetky kohútiky. Počkajte dokým sa čerpadlo zavzdušní. Dávajte však pozor, aby čerpadlo nebežalo príliš dlho bez vody, mohlo by sa zadrieť. 

Zostatkovú vodu v nádrži vypustíte aj pomocou vypúšťacieho (odtokového) ventilu, cez ktorý sa čistí nádrž na vodu. Pokiaľ máte obytný príves, nezabudnite na špeciálnu nádrž s čerpadlom. 

Okrem nádrži na pitnú vodu nezabudnite otvoriť aj ventil na odpadovej nádrži. Pokiaľ ste začínajúci karavanista a neviete, kde je vypúšťací ventil celého vodného systému, nachádza sa v najnižšom bode vodnej sústavy. Vo väčšine prípadov je blízko ohrevu vody. V prípade mrazov, by sa tento ventil mal automaticky otvoriť, ale pri zazimovaní je lepšie ho otvoriť manuálne.

Pre tých, čo majú v pláne počas zimných mesiacov občas niekam vybehnúť a nemajú karavan vo vyhriatej garáži, existuje aj iná možnosť. Do vodného systému v správnom pomere nalejte nemrznúcu zmes. Ak si na varenie a pitie zoberiete inú vodu, môžete rovno vyraziť na cestu.

Zakrytie karavanu

V ďalšom kroku by som postupoval podľa toho, aké máte možnosti. Viete skryť obytné auto pod prístrešok alebo do garáže (v najlepšom prípade do vyhriatej)? 

Ak nemáte takúto možnosť, je nutné ho zakryť. Pozor, karavan nezakrývame pokiaľ by mohol byť vlhký. V takomto prípade, by sme plachtou uzavreli vlhkosť, ktorá by sa nemohla z karavanu vypariť. Z toho dôvodu si na to vyberte slnečný deň. 

Pokiaľ chceme použiť obyčajnú plachtu je potrebné dbať na to, aby medzi karosériou a plachtou mohol prúdiť vzduch, aby sa vneurobila pleseň, ktorá by mohla spôsobiť to, že karavan by mohol začať hniť. Aby sme sa takýmto škodám vyhli, odporúčam investovať do ochrannej plachty určenej na tento účel, ktorá ma aj odparovaciu schopnosť.

Ochranný kryt na autokaravan
Ochranný kryt na obytný príves
Ochranný kryt na karavan
Ochranný kryt na obytný príves

Ochrana kolies pred dlhým státim

Jednou z ďalších vecí, na ktorú netreba zabudnúť, je že pri dlhom státí na jednom mieste trpia kolesá a tlmiče, preto je dobré dať karavan na pätkyObytné prívesy poväčšine majú tieto pätky 4 v každom rohu, avšak autokaravany ich mávajú len 2 vzadu. V prípade vanov pätky nemajú niekedy vôbec. 

Na trhu nájdete celú rada pätiek a podpier. Pokiaľ chcete pätky použiť iba v zime a nechcete ich montovať, odporúčam tieto podpery. Existuje aj plastový variant, ktorý vzhľadom na nízku hmotnosť, je vhodný na prenášanie. Vzhľadom na materiál je trvácnosť nižšia. 

Pokiaľ podporné nohy nemáte a chceli by ste si ich pevne namontovať, tak pri obytných prívesoch sa najčastejšie používajú tieto podporné nohy (pätky) alebo tieto či tieto

PODVOZOK_Camper_Plus_vzduchovy_vankus
Vzduchový vankúš pod kolesá
PODVOZOK_AL-KO_mechanicke_zdvihacie_podpery_(1)
Mechanické zdvíhacie podpery AL-KO ClickFix

Pri vanoch, camperoch či obytných autách sa používajú tieto podporné nohy. Modelov a typov je viac napr. AL-KO mechanické zdvíhacie podpery alebo plastovo-hliníkové.

Ak by ste chceli investovať viac, tak sú aj vzduchové podpery. Pri dlhom státi sa deformujú aj pneumatiky. V prípade, že karavan nebude mať pneumatiky nad zemou, tak je vhodné dať pod ne špeciálne vankúše, ktoré zabránia ich deformáciíTieto vankúše sú vhodné pre každé vozidlo, ktoré dlho stojí. Často sa využívajú pre veterány, aby si neznehodnotili pneumatiky.

Nezabudnúť na skriny

Nakoniec by som chcel ešte pripomenúť, že v karavane necháme otvorené všetky skrinky, aby sa prípadná vlhkosť mohla horšie držať. A samozrejme nechať otvorenú aj chladničku. 

Najnovšie články

  • Všetky
  • Servis
  • Technika
  • Zaujímavosti
  • Zimná dovolenka
  • Letná dovolenka
  • Popisy kempov