Vyhľadať
Close this search box.

Prihlásenie / registrácia

Vyhľadať
Close this search box.

Dodanie zadarmo nad 199 € kartou/prevodom

Zima_Vlocka

Zazimovanie rozvodov a vodných nádrží

Karavan či autokaravan je zime využívaný menej ako počas zvyšných ročných období. Mrazy sú veľkým nepriateľom vodných nádrží a rozvodov. Rozmýšľali ste už nad ich správnym zazimovaním, aby ste sa na jar mohli bez komplikácií znova vydať na cesty a spoznávať krásy sveta? Poradíme vám ako na to.

Ako začať ?

Vypnite bojler a otvorte všetky vodovodné batérie do strednej polohy, tzn. medzi teplú a studenú. Hneď ako voda prestane vytekať, nechajte čerpadlo ešte asi minútu zapnuté, aby sa úplne vyprázdnilo. 

Po tom, ako vyprázdnite nádrž na čistú a odpadovú vodu, vyčistite ju kefkou a utrite dosucha. Taktiež nezabudnite na sifón, ktorý treba vyšróbovať a utrieť dosucha. A teraz, môžete všetko bezstarostne uložiť k prezimovaniu.

Nemrznúca zmes, ktorú vybrať ?

Najlacnejšia a najjednoduchšia je prvá rada, ale môže sa stať, že váš sifón je nedostatočne prístupný a máte problém ho vypustiť.

V tom prípade je dobré použiť na celý systém nemrznúci prípravok, ako napríklad Certinox. Samozrejme aj tu platí, že celý systém treba najskôr vyprázdniť a až potom naliať do nádrže správny pomer vody a prípravku. 

Vodný rozvod je na zimu pripravený, až keď z vodovodného kohútika začne vytekať modrastá kvapalina. Na jar je potrebné tento prípravok vypustiť a celý rozvod dôkladne prepláchnuť.

Čo je Certinox? Ide o biologicky odbúrateľný prípravok, ktorý je možný  vypúšťať do kanalizácie. Ak sa obávate silných mrazov, prípravok nerieďte s vodou, samotný odolá mrazu až do – 24 °C. 

Prášok na čistenie nádrži Certinox TankFrisch
Prášok na čistenie nádrže Tank Frisch Certinox, 500 g
Sada 3 čističov Certibox
Sada 3 čističov Certinox a Certisil

Ako znovu pripraviť rozvody do prevádzky?

 1.  Ak vo vodnej nádrži nechávate cez zimu nemrznúcu zmes, v prvom rade je potrebné vyprázdniť ju. Pozorne si prečítajte informácie na prípravku, hlavne či je možné vypustiť ho do bežnej kanalizácie.
 2. Pokiaľ vonku panuje mráz, zapnite kúrenie, aby ste teplotu prostredia pri bezpečnostnom ventile udržali nad 5 °C.
 3. Uzatvorte Frost Control. Horný otočný krídlový prepínač otočte do prevádzkovej polohy.
 4. Napustite všetky nádrže vodou. Vďaka tomu sa odstráni prebytočný prípravok zo všetkých potrubí a nádrže. Otvorte kohútiky a počkajte, kým nebude tiecť úplne čistá voda. Zapnite tlakové čerpadlo, ponorné čerpadlá by sa mali aktivovať automaticky, tak dosiahnete potrebný tlak vody.
 5. Kryt i výpustné otvory nádrže zatvorte.
 6. Zatvorte všetky vodovodné batérie a nádrž naplňte vodou.
 7. Nastavte batériu na teplú vodu a otvorte ju.
 8. Po pár minútach by mala voda vytekať úplne čistá.

Najnovšie články

 • Všetky
 • Technika
 • Zaujímavosti
 • Zimná dovolenka
 • Letná dovolenka
 • Popisy kempov
 • Servis