Vyhľadať
Close this search box.

Prihlásenie / registrácia

Vyhľadať
Close this search box.

Dodanie zadarmo nad 199 € kartou/prevodom

prostriedky na uchovanie pitnej vody2

Ako si udržať nádrže v karavane čisté?

Systém vody v karavane je odlišný od systému v domácnosti. Odpadová voda je odvádzaná do odpadovej nádrže a nádrže na fekálie. Všetka voda sa nachádza v nádrži na pitnú vodu, z ktorej sa čerpá všetka voda na umývanie, varenie, sprchovanie. To však platí iba pri autokaravanoch. V tomto článku si povieme ako udržiavať tieto nádrže 

O čo sa potrebujem starať?

V autokaravane sú celkom 3 nádrže na vodu. Prvou z nich je nádrž na pitnú vodu. Z tejto nádrže môžete vodu piť, variť alebo ju využiť na sprchovanie. Druhá je nádrž, ktorá obsahuje odpadovú vodu z umývadla a sprchy a posledná nádrž je fekálna nádrž. 

Na to, aby sme udržiavali všetky nádrže čisté, bez zápachu a mikróbov je nutné sa o ne pravidelne starať.

Nádrž na pitnú vodu

Je dôležité, aby ste do nej napúšťali vždy iba pitnú vodu. Nikdy nepoužívajte túto nádrž na odpadovú vodu. Ak sa v nej raz rozmnožia mikróby, je veľmi ťažké sa ich zbaviť.

Ak je nádrž na pitnú vodu staršia alebo ak karavan dlhšie nevyužívate, môžu sa v nej taktiež začať rozmnožovať baktérie. V dôsledku toho sa z nej môže šíriť nepríjemný zápach, prípadne voda z nej môže zle chutiť.  Ak chcete takejto situácií zabrániť, odporúčame pravidelne používať produkty na uchovanie pitnej vody vo forme roztoku alebo tabliet

Okrem toho je nutné nádrž pravidelne čistiť vhodným dezinfekčným prostriedkom. Návod na použitie takýchto prostriedkov nájdete väčšinou na etikete výrobku.

Dezinfekcia, odvápnenie a konzervácia  vody v 80l alebo 160l nádrži karavanu
Hygienická sad na dezinfekcia, odvápnenie a konzerváciu vody
VODA_WM_aquatec_ochrana_vody_Silvertex_System
Dezinfekcia vody striebrom WM Aquatec

Nádrž na odpadovú vodu

Táto nádrž býva často zdrojom nepríjemného zápachu. Je dôležité, aby sme zabránili malým kúskom jedla dostať sa dnu do nádrže. Na to môžeme použiť klasické sitko do  kuchynského drezu. 

Zakaždým, keď vyprázdnite odpadovú vodu, vložte do kuchynského drezu lyžicu jedlej sódy a opláchnite ju trochou horúcej vody. Tento jednoduchý trik môže pomôcť  pri udržiavaní zápachu z nádrže. Ak už je zápach príliš silný, odporúčame využiť na to určené čistiace prostriedky.

Na trhu je množstvo výrobkov, ktoré sú navrhnuté tak, aby pomáhali regulovať zápach v nádrži na odpadovú vodu. V karavan shop nájdete napr. Koncentrát pre odpadové nádrže Thetford Grey Water Fresh, 800 ml alebo Thetford duo čistič nádrží v karavane určený na odpadovú a fekálnu nádrž.

Thetford duo čistič nádrží v karavane
Čistiaci koncentrát pre odpadové a fekálne nádrže Thetford Duo Tank Cleaner
Grey Water Fresh pre odtoky koncentrát 800ml
Čistiaci koncentrát na odpadovú nádrž Thetford Grey Water Fresh

Nádrž na odpadovú vodu z chemického WC

V tomto prípade je najdôležitejšie zachovávať správny pomer vody a fekálií v nádrži. Aj keď sa niekedy môže zdať, že ak budete používať na spláchnutie menej vody, budete musieť chemické WC vyprázdňovať menej často a ušetríte si robotu, opak je pravdou. 

Dbajte na to, aby ste používali iba ľahko rozložiteľný toaletný papier, ktorý je určený pre chemické WC a správny pomer chémie na rozloženie fekálií. Aspoň raz za sezónu je potrebné túto nádrž vyčistiť . Prostriedky na 

Kapsuly do chemického WC Thetford Aqua Kem Powerpods Blue/Bio
Ekologické kapsule do chemického WC Thetford Aqua Kem Powerpods
Thetford Aqua Kem blue koncentrát 780ml
Thetford Aqua Kem blue koncentrát 780 ml levanduľová vôňa

Najnovšie články

  • Všetky
  • Technika
  • Zaujímavosti
  • Zimná dovolenka
  • Letná dovolenka
  • Popisy kempov
  • Servis