Prihlásenie / registrácia

Doprava zdarma nad 199 €  

prostriedky na uchovanie pitnej vody2

Tipy ako udržať nádrže na vodu v karavane vždy čisté

Aj tie najmenšie obytné vozy už dnes ponúkajú všelijaké moderné vymoženosti ako elektrinu, teplo, klimatizáciu a dokonca tečúcu vodu. Systém vody v karavane je však odlišný od systému v domácnosti. Namiesto vypúšťania do komunálnej kanalizácie  sa odpadová voda odvádza do jednej odpadovej nádrže a jednej na fekalie. Všetka voda sa nachádza v jednej velkej nádrži na čerstvú vodu z ktorej sa čerpá všetka voda (iba pri autokaravanoch). Nielenže sa tieto nádrže potrebujú pravidelne vyprázdňovať, aby sa predišlo ich pretečeniu, ale musia byť aj správne udržiavané, aby Vašu dovolenku nenarušil žiadny nepríjemný zápach.

nadrze v karavane

O čo sa vlastne treba starať

V autokaravane máte celkom tri nádrže na vodu. Prvou z nich je nádrž na pitnú vodu. Z tejto nádrže môžete vodu piť, variť z nej alebo sa v nej kúpať. Druhá je nádrž,  ktorá obsahuje odpadovú vodu z umývadla a sprchy. Napokon je tu  nádrž v ktorej sa drží všetko, čo spláchnete záchodom. Pretože nie je nič horšie ako všadeprítomný nepríjemný zápach, je absolútne nevyhnutné udržiavať všetky nádoby čisté a starať sa aj o malý zápach skôr, ako sa stane neznesiteľným.

odpadove nadrze v karavane

Nádrž na pitnú vodu

Aby ste mohli v karavane piť vodu bez akýchkoľvek obáv, musíte sa práve o túto nádrž starať čo najdôkladnejšie. Je dôležité, aby ste do nej napúšťali vždy iba pitnú vodu z overeného zdroja. Nikdy nepoužívajte túto nádrž ako nádrž na odpadovú vodu. Ak sa v nej raz rozmnožia mikróby, je veľmi ťažké sa ich zbaviť.

pitna voda v karavane1

Ak je Vaša nádrž  na pitnú vodu staršia, alebo ak mávate obdobia, kedy karavan dlhšie nevyužívate, môžu sa v nej taktiež začať rozmnožovať baktérie. V dôsledku toho  sa z nej môže šíriť nepríjemný zápach alebo môže voda naozaj veľmi zle chutiť.  Ak chcete takejto situácií zabrániť, odporúčame Vám pravidelne používať produkty na uchovanie pitnej vody vo forme roztoku alebo tabliet. Je taktiež vhodné nádrž pravidelne čistiť vhodným dezinfekčným prostriedkom. Postup je jednoduchý. Napustite nádrž pitnou vodou a vlejte do nej odporúčanú dávku čistidla. Otvorte všetky vodovodné batérie, kým necítite, že prostriedok prenikol cez každú z nich a nádrž je prázdna. Potom naplňte nádrž čerstvou vodou a nechajte ju stáť cez noc. Nasledujúci deň znova vypustite nádrž cez všetky kohútiky a potom trikrát opakujte plnenie a vypúšťanie pitnou vodou. prostriedky na uchovanie pitnej vody

Odpadová nádrž

Táto nádrž býva často zdrojom čudného až nepríjemného zápachu. Dôležité je, aby ste zabránili akýmkoľvek zvyškom jedla dostať sa dnu. Použite klasické sitko do kuchynského drezu, aby sa zachytili kúsky potravín predtým, ako sa spláchnu do nádrže na vodu. Zakaždým, keď vyprázdnite odpadovú vodu, vložte do kuchynského drezu lyžicu jedlej sódy a opláchnite ju trochou horúcej vody. Tento jednoduchý trik môže naozaj pomôcť udržať zápachy na uzde. Ak sa Vám to však nepodarilo a zápach je na svete, odporúčame využiť profesionálny čistiaci prostriedok. Na trhu je množstvo výrobkov, ktoré sú navrhnuté tak, aby pomáhali regulovať zápach v nádrži na odpadovú vodu.

prostriedky na uchovanie pitnej vody2

Nádrž na chemické WC

V tomto prípade je najdôležitejšie zachovávať správny pomer vody a fekálií v nádrži. Aj keď sa niekedy môže zdať, že ak budete používať na spláchnutie menej vody, budete musieť chemické WC vyprázdňovať menej často a ušetríte si robotu, opak je pravdou. Nakoniec budete mať túto nádrž plnú tuhého odpadu, ktorý bude nielen poriadne cítiť, ale bude ho potrebné manuálne vyčistiť. A to naozaj nebude príjemné! Dbajte na to, aby ste používali iba ľahko rozložiteľný toaletný papier, ktorý je určený pre chemické WC a správny pomer chémie na rozloženie fekálií. Aspoň raz za sezónu je potrebné túto odpadovú nádrž poriadne vyčistiť.

TOALETY_Chemicke_vstavane_WC_C503-L

Vyprázdnite nádrž do kanalizácie, potom vezmite obyčajnú záhradnú hadicu a vložte ju do otvoru na vyprázdnenie. Pridajte vhodný čistiaci prostriedok. Keď je nádrž plná (alebo takmer plná), znovu ju vyprázdnite a postup zopakujte. Môžete to zopakovať dva alebo trikrát, až kým na stenách nádrže nezostanú žiadne zvyšky, v ktorých by sa mohli množiť organizmy a produkovať tak nepríjemný zápach. Viac o bežnej príprave toalety na dovolenku sa dočítate tu.

happy camper

Zatiaľ čo nádrže, ktoré sú veľmi staré, je časom potrebné vymeniť, nepríjemný zápach sám o sebe nie je dostatočným dôvodom na to, aby ste hneď kupovali nové. Správne čistenie všetkých troch nádrží na vodu  síce nie je očarujúcou úlohou,  je to však jediný spôsob, ako udržať Váš karavan stále príjemne voňavý. Ak by ste však predsa len zvažovali kúpu, možno Vám pomôže článok o rôznych typoch odpadových nádrží.

 
 
 
 
Podporte nás zdieľaním
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn