Vyhľadať
Close this search box.

Prihlásenie / registrácia

Vyhľadať
Close this search box.

Dodanie zadarmo nad 199 € kartou/prevodom

generatory pre karavany1

Ako si vybrať správny typ generátora

Niekedy sa s karavanom ocitnete v situácií, kedy široko ďaleko nebudete mať možnosť pripojiť sa na zdroj elektrickej energie. V takýchto prípadoch je ideálne mať vlastný zdroj, ktorý môžete vziať kamkoľvek so sebou, a to v podobe elektrického generátora. Na výber máte viacero druhov a značiek. V nasledujúcom článku vám pomôžeme s výberom toho správneho generátora.

Plynový generátor

Tento druh generátora využíva ako zdroj paliva propán, ktorý následne premieňa na elektrickú energiu. 

Hlavný benefit tohto typu je, že propán je všeobecne lacnejší a vďaka čistejšiemu spaľovaniu sa tieto generátory vyznačujú dlhšou životnosťou. Mínusom je, že zvyčajne nedokážu vytvoriť také množstvo energie ako generátory s benzínom a naftou. Niektoré typy môžu spaľovať propán pomerne rýchlo, takže budete nútení častejšie navštevovať benzínovú stanicu.

ELEKTRO_Telair_generator_energie_2510B
Plynový generátor energie Telair

Benzínový generátor

Benzínový generátor má veľmi silný výkon tzn., že môžete z neho napájať viacero spotrebičov naraz. Medzi mínusy tohto typu generátora je tvorba veľkého množstva nečistôt, ktoré môže spôsobovať zanášanie mechanizmu a znižovať tak životnosť generátora. Z hľadiska bezpečnosti majú tieto generátory titul “najrizikovejší”.

Naftový generátor

Naftový typ generátora sa považuje za najsilnejší typ generátora. Je to najlepšia voľba, v prípade, že máte obytné vozidlo na naftu. Čistejšie spaľovanie než pri generátore poháňanom benzínom zaručuje dlhšiu životnosť. Rovnako sa považuje za bezpečnejšie ako generátory poháňané benzínom. 

Mínusom je zápach pri spaľovaní nafty. Diesel je zvyčajne drahší ako benzín a plyn a aj samotné generátory sú zvyčajne cenovo najdrahšie.

ELEKTRO_Telair_generator_energie_Diesel
Naftový generátor energie Telair

Ktorý typ generátora si mám vybrať?

Pri výbere generátora by ste mali vziať do úvahy niekoľko faktorov. 

Prvým z nich je palivo, ktoré využívate vo vašom obytnom vozidle, keďže bude pre vás jednoduchšie jeho zaobstarávane. Ďalším aspektom je množstvo energie, ktoré potrebujete. V prípade, že máte viacero spotrebičov investujte do silnejšieho naftového generátora. A naopak, ak máte menej spotrebičov bude vám postačovať plynový typ. 

Posledným faktorom je cena a pomer ku výkonu a vašim potrebám, aby ste získavali elektrickú energiu, čo najefektívnejšie.

Najnovšie články

  • Všetky
  • Servis
  • Technika
  • Zaujímavosti
  • Zimná dovolenka
  • Letná dovolenka
  • Popisy kempov