Vyhľadať
Close this search box.

Prihlásenie / registrácia

Vyhľadať
Close this search box.

Dodanie zadarmo nad 199 € kartou/prevodom

Clanok_Chladnicka

Čo treba vedieť o chladničkách v karavanoch?

Chladnička v karavane je jedno z najdôležitejších zariadení, ktoré zvyšujú váš komfort pri dovolenke. Avšak chladničky sú tiež jedny z najcitlivejších zariadení v karavane a majiteľa dokážu občas veľmi potrápiť. 

Pre správnu funkčnosť chladničiek je dôležité dodržať tieto tri jednoduché pravidlá, a to pravidelný servis, správna montáž a užívanie podľa používateľskej príručkyHoci sa tieto informácie môžu zdať úplne samozrejmé, veľmi často nebývajú dodržiavané. 

Známe sú tieto dva typy chladničiek, kompresorová absorpčná

Dometic chladiaci box ACX 30
Chliadiaci box ACX3 vo variantoch: 30, 40 a 40G.
Kompresorová chladnička WAECO CoolMatic 1
Kompresorová chladnička DOMETIC CoolMatic MDC

Kompresorová chladnička

V bežnej domácej chladničke je obeh chladiacej zmesi v aparatúre poháňaný kompresorom, ktorý je spínaný termostatom.

Pri prevádzke tejto chladničky je počuť spustený kompresor. V bežnej domácnosti je to bežné, ale v karavane by zvuk kompresora bol obťažujúcim prvkom. Avšak i ten najtichší kompresor v napevno zabudovanej chladničke v karavane je v noci počuť. 

Absorpčná chladnička

Ich princíp je starý ako chladnička sama. Fungujú na báze výmeny tepelnej energie.

V tomto druhu dochádza k obehu chladiacej zmesi vďaka teplu a fyzikálnym zákonom, kedy teplá zmes stúpa a chladnejšia klesá. Keďže tento systém nemá žiadne pohyblivé časti, je absolútne tichý.

Zapojenie chladničky

Teplo, ktoré chladničku uvedie do chodu, môže pochádzať z týchto zdrojov: plynový horák, výhrevné teleso 230 Vvykurovacie teleso 12 V pri pripojení k automobilu a naštartovanom motore. Pri normálnych podmienkach by mali všetky tri alternatívy dosiahnuť dostatočný výkon. 

Ako zaizolovať chladničku?

Zadná technická časť chladničky by mala byť od obytnej časti úplne oddelená. Toto môže byť docielené rôzne, ale najčastejšie je použité oddelenie hliníkovými plechmi okolo technickej časti. 

Oddelenie technickej časti od interiéru je dôležité z viacerých hľadísk. Jedným z nich je vysoká teplota interiéru pri horúcich letných dňoch, ktorá by znižovala účinnosť chladničky. A naopak v zime je oddelenie dôležité, aby nedochádzalo k veľkým tepelným stratám.

Ako na servis chladničky?

Pravidelný servis je základným predpokladom správnej funkčnosti chladničky. Výrobcovia odporúčajú vykonávať servis pravidelne každých 12 -18 mesiacov. Servis chladničiek by mal byť zverený odborníkom. 

Ceny za servis chladničiek sa skladajú z troch hlavných zložiek. Prvá je montáž a demontáž, druhá je samotný servis, ktorý trvá cca jednu hodinu a posledná zložka sú ceny náhradných dielov.

Najnovšie články

  • Všetky
  • Servis
  • Technika
  • Zaujímavosti
  • Zimná dovolenka
  • Letná dovolenka
  • Popisy kempov