Vyhľadať
Close this search box.

Prihlásenie / registrácia

Vyhľadať
Close this search box.

Dodanie zadarmo nad 199 € kartou/prevodom

4

Grécko – Lefkáda

Ako cieľovú destináciu tohtoročnej dovolenky sme si vybrali Lefkadu- biely ostrov. Zvolili sme si ho kvôli pomerne ľahkej dostupnosti a krásnym plážam. Cestovanie na Lefkadu je rýchle a pohodlné a to vďaka vybudovaným diaľniciam, po ktorých sme šli takmer celú cestu. Niektoré úseky síce ešte nie sú dostavané, čo sa však každým rokom mení, takže možno už budúci rok budete môcť cestovať výlučne po diaľniciach. Cesta zo Slovenska viedla cez Maďarsko, Srbsko, Macedónsko až po Grécko. Náklady na cestu si môžete prezrieť tu.

Map-europe1

Cesta trvá približne 20 hodín, ale my sme si ju rozdelili s tým, že sme vyrazili večer, na hraniciach s  Maďarskom sme sa vyspali, ráno sme opäť vyrazili a prešli až do Grécka, kde sme znovu spali. Ráno sme boli len tri hodiny od samotnej Lefkady a tak sme si vychutnali jazdu po slnkom zaliatom Grécku a okolo obeda sme už boli tesne pred Lefkadou.

map

 

Najprv sme sa  zastavili v dedinke  Ag. Nikolaos (GPS: 38°52’15.1″N 20°48’27.1″E) kde sme si dali vynikajúci gyros za 1,8 EURO a prezreli sme si pláže vhodné na kitesurfing (GPS:38°52’38.7″N 20°46’50.0″E).

5 7,1 7,4

Následne sme pokračovali po ceste vybudovanej cez more na ostrov, kde sme zaparkovali na prvej nezabudnuteľnej pláži Milos Beach.

8 9 19 25 27

Z tejto pláže sme sa rýchlo „dobicyklovali“ po peknej a nie príliš rušnej ceste popri zálive, priamo do hlavného mesta Lefkada. Tu sme sa navečerali, ochutnali sme grécke pivo preskúmali sme niektoré z mnohých úzkych uličiek a príjemne unavení sme sa vrátili do karavanu.

36 39 41 IMG_20160521_203006 IMG_20160521_203249 IMG_20160521_203646 IMG_20160521_203653

Nasledujúci deň sme si ešte užili radovánky na pláži, mužská časť našej posádky sa vybláznila s kitesurfingom, poniektorí zas pochytali prvý dovolenkový bronz a neskôr sme sa vybrali hľadať ďalšie krásy ostrova. Hľadanie kempu na prespatie a výmenu zásob vody nás doviedlo na Vasiliky beach, zátoku známu ako raj windsurfistov vďaka svojmu pravidelnému termickému vetru.

DCIM470MEDIA

DCIM470MEDIA

DCIM470MEDIA

Hisilicon Balong

63 (2)

Dva dni sme strávili v kempe v tejto príjemnej dedinke, užili sme si čistú kamienkovú pláž, promenádu pri mori , pár miestnych taverničiek a využili sme aj spomínaný vietor, takže sa medzi mnohými windsurfistami objavil aj jeden kitesurfista. Po odchode z kempu sme však Vasiliky úplne neopustili, pretože sme chceli využiť vhodnú polohu tohto letoviska na prieskum neskrotného, ale o to nádhernejšieho západného pobrežia Lefkady. Karavan sme nechali zaparkovaný na bezpečnom mieste a prenajali sme si skúter, čo nás v máji vyšlo na 10 EURO. Na skútri sme ľahšie a rýchlejšie zdolávali mnohé zákruty a úzke priechody, kde bolo s karavanom sa dostať trochu problematické. Našim cieľom bolo prejsť západnú časť s najkrajšími plážami a vybrať tak ďalšie vhodné miesto na prespatie v karavane. Cesta z Vasiliky trvala asi 30 minút, keď sme prišli na Gialos beach.

68 69

70 72

Prístup na túto pláž však znemožnilo nedávne zemetrasenie, ktoré polámalo asfaltovú cestu a miestami zosunulo kopy skál a hliny. Aj keď prístup nebol nemožný, rozhodli sme sa, že pozrieme iné pláže, či tam nie je situácia o niečo lepšia. Vydali sme sa smerom na Egremni beach, ktorá je údajne jednou z najkrajších pláži celej Európy. Pri odbočke z hlavnej cesty sme objavili tavernu s chutným gyrosom, krásnym výhľadom a pri ktorej bola navyše možnosť parkovať a kempovať zadarmo – aj v plnej sezóne.

IMG_20160518_153701 IMG_20160518_153706 IMG_20160518_153718

Išlo o čiastočne ohradené miesto, kde bolo možné stáť pomedzi krásne olivovníky. Po obede a rozhovore s majiteľom taverny sme sa rozhodli ísť sa pozrieť na Egremni beach. Rýchlo sme však zistili, že aj tu bola cesta značne poškodená spomenutým zemetrasením. Túžba vidieť túto pláž však bola silnejšia ako strach z možných komplikácií a tak sme zaparkovali skúter a vydali sa na cestu. Spočiatku išlo len o preskakovanie popadaných stromov a nánosov, no keď sme prišli k útesu, po ktorom pôvodne viedli kamenné schody, teraz dosť poškodené, tuhla nám krv v žilách. Po adrenalínovom zážitku sme sa však dopracovali až na pláž a tu náš čakal ozajstný raj!

Egremni beach.. 77

 

 

IMG_20160518_182755Egremni beach,,

 

 

 

Egremni beach, Egremni beach.

Egremni beach Egrimni

Biele útesy, tyrkysové more a prázdna pláž. Vďaka zdemolovanému prístupu sme si mohli vychutnať súkromie na jednej z najkrajších pláží Európy, čo bol naozaj neopakovateľný zážitok. Po tom ako sme si túto pláž užili dosýta a zdolali sme aj krkolomný výstup sme sa do tretice rozhodli pozrieť si ďalšiu nádhernú pláž Porto Katsiky. S radosťou sme zistili, že na toto miesto sa dostaneme aj s autokaravanom priamo nad nádherné útesy a môžeme tu aj prespať. Po odovzdaní skútra sme sa teda vrátili do Porto Katsiky a vychutnali si večer s nezabudnuteľným a svojim spôsobom aj desivým výhľadom na útes.

Porto Katsiki Porto Katsiky z okna karavanu Porto Katsiky., Porto Katsiky.. Porto Katsiky

Ráno sme sa zobudili priamo na tom nádhernom mieste a pri raňajkách sme pozorovali výletné lode ako jedna po druhej parkujú a vystupujú z nich desiatky turistov. Po tom ako lode konečne odišli, sme išli pláž preskúmať aj my. Počas parkovania na tomto mieste sme zistili, že nejde o ďalší free parking ako pri Egremni, ale je potrebné zaplatiť poplatok 5 EURO/ deň. Po dni na pláži sme si  ugrilovali večeru a vychutnali si dokonalý západ slnka. Po zotmení sme sa vrátili na free parking spomenutý vyššie , tam sme strávili noc a po prebudení sme sa pustili do hľadania ďalšieho vhodného kempu. Tentoraz voľba padla na kemping Kariotes beach, ktorý má naozaj dlhú históriu, ale na svoj úctyhodný vek je pomerne moderne vybavený.

Kemping Kariotes beach. kemping Kariotes beach Lefkada-centrum na bicykli do mesta

Veľkým pozitívom tohto kempu je fakt, že sa nachádza asi len 4 km od hlavného mesta Lefkada, takže sme opäť mohli vytiahnuť bicykle a ísť spoznávať krásy mesta. Nedá sa mi nespomenúť výnimočný podnik, ktorý sme našli v niektorej z množstva vedľajších ulíc. Vináreň Mavro Lagos (čierny zajac) nás okúzlila, štýlovým prostredím, kvalitným vínom, ku ktorému nám naservírovali na ochutnanie pár miestnych dobrôt ako aj živou hudbou a všetko vytváralo dokonalú dovolenkovú atmosféru.

42

44

Po noci strávenej na Kariotes beach nasledoval deň, kedy nás počasie nie príliš príjemne prekvapilo a tak sme sa rozhodli, spoznávať aj iné krásy ostrova ako len more a pobrežie. Vydali sme sa na malú túru na sladkovodné vodopády pri meste Nidri.

Vodopády Lefkada-NidriVodopády Lefkada. Vodopády Nidri

 

Po navštívení vodopádov sme sa rozhodli prezrieť ďalšie dva kempy neďaleko Nidri- kemping Disimini a Santa Mavra- oba ako stvorené pre rodiny s deťmi a najmä pre kajakárov, pretože ležia priamo na pobreží mora. Nás však väčšmi lákala pláž Katshima- opäť jeden z klenotov Lefkady na jej západnom pobreží. Katshima je azúrová pieskovo-kamenistá pláž, ku ktorej bezprostrednej blízkosti sa dostanete aj s autokaravanom.

Katshime beach ,,

Katshima beach.,.,

DCIM478MEDIA

DCIM478MEDIA

pláž Katshima z okna karavanu.. pláž Katshima z okna karavanu pláž Katshima, pláž Katshima.., pláž Katshima.

pláž KatshimaKatshima pláž

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Počasie sa medzitým polepšilo, takže sme si opäť dosýta užili tejto krásnej pláže a mora. Prespali sme priamo na parkovisku pri tejto pláži, dokonca nik od nás nepýtal žiadne parkovné. Nasledovný deň sme si ešte vychutnali túto krásnu pláž a poobede sme sa rozhodli pozrieť si pláž Gialos, a tak sme si urobili miernu túru.

cesta na Gialos beach

pohľad na Gialos beach

Gialos beach,Gialos beach.

Gialos beach

Návšteva Gialos beach bola naša rozlúčka so západným pobrežím Lefkady. Posledný deň našej dovolenky sme sa rozhodli stráviť na už preskúmanej Milos beach a posledný krát si užiť kitesurfing ako aj bicyklovanie po hlavnom meste.

Kitesurfing na milos beach (1)

DCIM482MEDIA

DCIM482MEDIA

Navečer po vychutnaní posledného nádherného západu slnka sme sa s ostrovom rozlúčili, a vydali sa na spiatočnú cestu. Opäť sme prešli časť Grécka, aby sme mohli nasledujúci deň prejsť cez Macedónsko, Srbsko a Maďarsko až na slovenské hranice.

 

 

Najnovšie články

  • Všetky
  • Servis
  • Technika
  • Zaujímavosti
  • Zimná dovolenka
  • Letná dovolenka
  • Popisy kempov