Vyhľadať
Close this search box.

Prihlásenie / registrácia

Vyhľadať
Close this search box.

Dodanie zadarmo nad 199 € kartou/prevodom

Schéma na stredný vodný systém

Ako na vodný systém?

Kúpili ste si dodávku a chcete mať prístupnú vodu v kuchynke alebo aj na sprchovanie? Prípadne máte starší karavan, v ktorom potrebujete opraviť alebo prerobiť vodný systém? V tomto článku sa dočítate, ktorý vodný systém je pre vás vhodný. 

Mini vodný systém

Mini vodný systém je najjednoduchšia a najrýchlejšia možnosť vodného systému v obytnom aute. Je vhodný najmä pre tých, ktorí si nepotrpia na komfort domova alebo nechcú strácať čas nad jeho inštalovaním. Pri tomto type stačí len pospájať komponenty a máte hotovo. 

Kompletná sada s umývadlom pre vany
Kompletná sada s umývadlom pre vany
Kompletná sada s umývadlom pre vany
Kompletná sada s umývadlom pre vany

Malý vodný kanisterový systém

Malý vodný kanisterový systém je možné použiť do kuchyne s pripojením drezu alebo aj do kúpeľne na pripojenie umývadla a sprchy. Výhodou kanisterového systému je, že sa dá ľahko zostaviť a v praxi je menej náchylný na poruchy, vďaka svojej jednoduchosti.

Na zostavenie tohto typu systému potrebujete:

Vodný systém s 1 uzatváracím kohútikom v spojení s membránovým (tlakovým) spínačom, ktorý zapne vodné čerpadlo, akonáhle otvorením kohútika poklesne tlak vody, je bezproblémové. 

K ponornému čerpadlu je možné pomocou hadicovej spojky Y-kusa ľahko pripojiť aj sprchovú prípojku. Pre spínanie čerpadla je dôležitý spínač v externom pripojení. Možné je tiež pripojenie vonkajšej sprchy

Malý vodný systém

Stredný vodný systém s nádržou

Tento vodný systém je ideálny pre vozidlá s pevne zabudovanou nádržou na čerstvú vodu a 1 – 2 kohútikmi. Pre stredný vodný systém s nádržou môžeme taktiež si vybrať kuchynský drez, umývadlo do kúpeľne.

V bežných prípadoch sa používa vodovodný kohútik so zabudovaným vypínačom a čerpadlo s diaľkovým ovládaním. To znamená, že akonáhle aktivujete elektrický kontakt spínača, začne čerpadlo dodávať vodu.

Ak používate tlakové čerpadlo, môžete použiť kohútiky bez spínača. V spojení s membránovým (tlakovým) spínačom môžete nastaviť aj malý automatický prívod vody spolu s batériou. Pri tomto vodnom systéme už je potrebná inštalácia 2 batérie, aby ste zaistili nezávislý obvod od motorovej batérie pre vodný systém.

Ak je nádrž trvale nainštalovaná, mali by ste pred čerpadlo vždy umiestniť filter a spätný ventil, aby ste nepoškodili čerpadlo. Čím dlhšie sú vodovodné potrubia, alebo v prípade ak chcete použiť sprchovací kohútik, mali by ste zvoliť čerpadlo s vyšším tlakom. 

Plniace hrdlo alebo uzamykateľné  hrdlo je potrebné pre naplnenie nádrže vody z vonku.

 
Schéma na stredný vodný systém

Komfortný vodný systém

Komfortný vodný systém je ideálny pre veľké obytné autá s niekoľkými odbočkami alebo s nainštalovaným bojlerom. Pri tomto type vodného systému si môžeme taktiež vybrať kuchynský drezumývadlo do kúpeľne alebo sprchovaciu vaničku.

V spojení s tlakovým čerpadlom a 1 – 2 akumulačnými nádobami máte rovnomerný prietok vody, a to bez toho, aby ste museli ťahať 12 V káble od kohútika ku kohútiku. Pri tomto vodnom systéme  je rovnako nutná inštalácia 2 batérie, aby ste zaistili nezávislý obvod od motorovej batérie. 

Ako odberné miesta sú ideálne kvalitné zmiešavacie batériepremixy a sprchové batérieVšetky kohútiky, ktoré ponúkame, sú odolné voči tlaku do 3 bar a teplotne odolné do 70 ° C.

Schéma komfortného vodného systému

Pripojenie nádrže na sladkú vodu

TIP: Nezabudnite si na konci dovolenky vyprázdniť nádrže na vodu, pretože zvyšná zatuchnutá voda znečistí vašu čerstvú vodu pri jej doplňovaní.

Ak je objem jednej nádrže nedostatočný, môžete ju jednoducho spojiť dvoma nádržami. Ak inštalujete dve nádrže na jednu úroveň, spojte ich hadicou 40 mm, aby ste mohli rýchlo naplniť plniacim hrdlom.

Pozor: Každá nádrž musí byť odvzdušnená.

Pri inštalácii nádrže do auta a do druhého podlažia musíte byť schopní uzavrieť každé vedenie čerstvej vody mosadzným kohútikom, aby dovnútra neprivádzal vzduch. Je logické namontovať dva plniace hrdlá nádrže.

Pripojenie prídavnej nádrží

Vyprázdnenie nádrže na odpadovú vodu

V zásade by každý obytný automobil mal mať nainštalovanú nádrž na odpadovú vodu, aby sa zabezpečila ekologická likvidácia.

Upozornenie: Pri vyprázdňovaní cez vpust musí byť zabezpečené, aby nebol napojený na zberač dažďovej vody. Tieto vpusty sa nesmú používať.

Nádrž na odpadovú vodu je možné pohodlne zlikvidovať pomocou vypúšťacieho skrutkového spojenia. Odskrutkujte bajonetovú armatúru, vložte hadicu do žľabu, zapnite vypúšťací kohút a máte hotovo.

Ak sú nádrže na odpadovú vodu inštalované ďalej pod vozidlom, je vhodné namontovať vypúšťaciu súpravu pripojenú k hadici na okraj vozidla.

Schéma odpadovej vody

Najnovšie články

  • Všetky
  • Servis
  • Technika
  • Zaujímavosti
  • Zimná dovolenka
  • Letná dovolenka
  • Popisy kempov