Prihlásenie / registrácia

Doprava zdarma nad 199 €  

cerpadla

Ponorné alebo tlakové čerpadlo?

Kedysi sa v karavanoch a obytných autách pre dopravu vody z nádrže do vodovodného kohútiku bežne používali ponorné čerpadlá. Dnes sa však stále častejšie objavujú tlakové vodné rozvody s tlakovými čerpadlami. Ktorý systém je lepší? 

cerpadla

Ponorné čerpadlá majú slabý výkon, kým tlakové vodné čerpadlá sú oveľa výkonnejšie a majú dlhú životnosť. Toto je zhrnutie debát karavanistov po celej Európe. Ale ako to je v skutočnosti? Veľa ľudí si po pokazení ponorného čerpadla kladie otázku, či ho nenahradiť tlakovým systémom. Rozhodli sme sa tieto čerpadlá porovnať.

Z tlakových vodných čerpadiel sme si vybrali dva modely od značky Shurflo Classic 7l, 1,4bar a Shurflo Classic 10,6l, 1,75bar. Tieto troj-komorové membránové čerpadlá pracujú bez vyrovnávacej nádrže a podľa výrobcu by mali dopravovať vodu mimoriadne stabilne a precízne. Shurflo Classic 7l, 1,4bar sa pohybuje skôr v dolnej oblasti kategórie rady Shurflo, zato Shurflo Classic 10,6l,  1,75 bar patrí skôr k hornej časti strednej triedy.

Lilie tlakové vodné čerpadlo ClassicČo sa týka ponorných čerpadiel, pozrieme sa na čerpadlá od firmy Reich, a to Reich ponorné čerpadlo Power Jet 22l/min  a Reich ponorné čerpadlo Tandem 19/min.  Čerpadlá Tandem ponúkajú atraktívnu novinku a sú osadené dvomi motormi. Ak by sa jeden pokazil, čerpanie vody zabezpečí druhý motor. Je to veľmi dobré riešenie, keď široko -ďaleko nemôžete zohnať náhradné čerpadlo. PowerJet sľubuje výkon 22 litrov za minútu. Cenovo sú tieto čerpadlá výrazne lacnejšie, ako tlakové. Napríklad PowerJet stojí okolo 44.95€, ale pri čerpadlách Shurflo sa ceny pohybujú okolo 120€. Na trhu samozrejme existujú aj lacnejšie čerpadlá, avšak obaja títo výrobcovia majú vyššiu kvalitu výrobkov, ale aj certifikát pre použitie s potravinami a pitnou vodou.

Ako alternatívu k spomínanému výrobcovi, by sme mohli ponúknuť novú značku Carbest od firmy Reimo. Svojim vlastným vývojom prišli na trh s tlakovými aj ponornými čerpadlami, napr. Ponorné čerpadlo Carbest Maas15 15l/min., 12V alebo tlakové čerpadlá, napr. Tlakové vodné čerpadlo Carbest 12V

Inštalácia alebo výmena  ponorných čerpadiel je pomerne jednoduchá. Stačí ich jednoducho vložiť do nádrže na vodu a spojiť hadicou na vodu k čerpadlu. Prívodový kábel k motoru je samozrejme vodotesný. Špeciálne kohútiky na otvorenie prívodu vody musia byť napojené na mikrospínače. Ich zapojenie je jednoduché, jedná sa len o dva póly.

Kto si robí starosti o životnosť týchto mikrospínačov u vysoko-výkonných ponorných čerpadiel, môže si za pár eur kúpiť do elektrického obvodu pomocné spínacie relé. Potom cez mikrospínač pretečie len malý spínací prúd, hlavná záťaž preteká cez relé do čerpadla. Podla informácií od výrobcu Reich je však táto starosť úplne bezdôvodná. Tlakové vodné čerpadlá vytvárajú trvalý tlak. Akonáhle zistia stratu tlaku, napríklad keď niekto otvorí kohútik a začne vypúšťať vodu, čerpadlo ihneď nabehne. Vďaka tomu je hneď pri otvorení vysoký tlak vody, zatiaľčo ponorné čerpadlá musia tlak vody najprv vytvoriť. V tomto základom funkčnom rozdieli sa však skrýva jeden problém. Ak by sa uvoľnila hadicová sponka, alebo by sa v systéme objavila dierka, tlakové vodné čerpadlo ihneď nabehne a bude vodu pumpovať tak dlho, pokiaľ sa nevyprázdni celá nádrž. Preto odborníci odporúčajú v noci, alebo pri dlhšej neprítomnosti, vo vozidle čerpadlo pomocou ovládacieho panelu, alebo samostatného vypínača odpojiť od elektrickej siete. Pri skúške sa zistilo, že čerpadlo ide oveľa tichšie, ako sa očakávalo.

Z hľadiska doporučených materiálov pre vodné rozvody idú výrobcovia Reich a Lilie odlišnými cestami. Lilie uprednostňuje pre Shurflo flexibilné hadice, Reich naopak rozmerovo porovnateľné, ale pevné vedenie z umelej hmoty v systéme UniQuick . Treba si ešte uvedomiť, že ak sa Vám niečo pokazí na cestách kúpiť hadicu je jednoduchšie ako zháňať UniQuick systém. Pri hadici musí inštalatér každý spoj dôkladne stiahnuť svorkou, trubice UniQuick zacvaknutím do seba samy vytvoria vodotesný spoj.

Aké je ich porovnanie?

 

Tlak vody na sprchovacej hadici je u všetkých štyroch čerpadiel dostatočne silný na to, aby napríklad dokázal bez problémov vymyť šampón aj z hustých vlasov. Pokiaľ máte veľmi veľké nároky na tlak vody, použite model Shurflo  Sensor, ktorý má v teste najväčší nameraný výkon. Ponorné čerpadlo Reich ponorné čerpadlo Tandem 19/min  je však v praxi takmer rovnako výkonné a rozdiel je len minimálny. Taktiež môžete zvoliť Reich ponorné čerpadlo Power Jet Plus 12V, 25 l/min,  ktoré má ešte o 10% vyšší výkon.

Čo sa týka spotreby prúdu, tu majú tlakové čerpadlá výhodu. Spotreba u testovaných modelov dosahuje 25 a 52 W, čo je výrazne menej ako 43 a 74 W u ponorných čerpadiel.

Keď pustíte vodu naraz na dvoch miestach, celkové množstvo dopravovanej vody sa rozdelí na dve časti. U všetkých štyroch čerpadiel množstvo pretekajúcej vody výrazne klesne. V tejto situácii sa ukážu ako výhodnejšie ponorné čerpadlá, pretože pri otvorení druhého kohútiku sa ich výkon zvýši o 55 až 60%. U tlakových čerpadiel však stúpne len o 33 až 35%.

Naše porovnanie ukázalo, že lacnejšie ponorné čerpadlá nie sú ani o trochu slabšie než moderné tlakové čerpadlá. Treba dodať, že aj cez pozitívny dojem z čerpadiel má každý systém svoje špecifické silné stránky. Obaja výrobcovia dôrazne odporúčajú chrániť čerpadlá pomocou filtra, aby nemohlo prísť k opotrebovaniu vnútorných dielov pieskom alebo inými drobnými časticami vo vode. U tlakových čerpadiel je tiež dobré z bezpečnostných dôvodov inštalovať zvláštny vypínač na noc. Ten však modrené vozy zvyčajne majú na ovládačom paneli.

Ponorné čerpadlo 


+ jednoduchá výmena
+ ľahšie ako tlakové čerpadlo
+ cenovo výhodné
+ pri poškodení systému čerpadlo nevytláča vodu
– mikrospínače musia byť napojené dvomi káblami
– pri otvorení kohútiku malé omeškanie, kým sa zvýši tlak vody

Tlakové membránové čerpadlo 


+ pri otvorení kohútiku ihneď silný prúd vody
+ používajú sa štandardné armatúry
+ nie je potrebný žiaden kábe k armatúre
– pokiaľ nie je dobre umiestnené je hlučné
– cenovo oveľa drahšie
– väčšie výdaje pri jeho výmene
– pri poškodení rozvodu hrozí vytopenie karavanu

Zdroj: internet

Podporte nás zdieľaním