Vyhľadať
Close this search box.

Prihlásenie / registrácia

Vyhľadať
Close this search box.

Dodanie zadarmo nad 199 € kartou/prevodom

Voda

Teplá voda v karavane? Prečo nie?

Snívate o teplej vode priamo v karavane? Ideálne je to hlavne v chladnejších mesiacoch. Investícia nie je až taká veľká, ako si možno predstavujete. Poskytneme vám pár rád, vďaka ktorým si budete môcť svoj karavan vychutnávať v ešte väčšom pohodlí.

obyvak
Pohodlie a útulnosť si môžete vychutnať aj vo vašom karavane, nielen doma.

1. „Cesta“ teplého vzduchu
Vedenie za samotným kúrením o dĺžke najmenej pol metra by malo byť vedené rovno, pretože záhyby spomaľujú plynulý chod vzduchu. Pokiaľ sa dá, treba použiť rozdvojku v tvare „Y“, nie v tvare „T“.

10074_310-307_m
2. Správna poloha
Problémom hromadenia teplého vzduchu môže byť umiestnenie kúrenia napríklad v skrini na šaty. Aby mohlo teplo bezproblémovo prechádzať do obytného priestoru, musí mať tento priestor vetraciu mriežku s plochou približne 150 cm2, prípadne väčší počet menších otvorov.

3. Čidlo teploty
Aby malo kúrenie správnu teplotu, malo by byť umiestnené v blízkosti sedacej súpravy, tzn. niekde v strede karavanu, čidlo teploty. Niektorí výrobcovia ho umiestňujú k vstupným dverám.

4. Pravidelné vetranie
Platí, že čerstvý vzduch sa ohreje skôr ako ten vydýchaný, preto je dôležité aspoň na krátku dobu vyvetrať. Vetranie treba opakovať častejšie.

5. Vysúšajte vzduch
Zvyknete sušiť v karavane bielizeň alebo topánky? Preto si nezabudnite zaobstarať vysúšač vzduchu, ktorý je veľmi dôležitý. Chráni pred kondenzáciou vody a dokonca zabraňuje vzniku plesní. Odporúčame napríklad Ceresit Universal v cene cca 10 – 15€ alebo Pattex v cene 11,95€.

562796_RB_00_FB.EPS_1000
Pohlcovač vlhkosti Ceresit

6. Vetranie matracov
V sedacej súprave by mali byť matrace umiestnené tak, aby mali možnosť vetrania sa i zospodu. V zle izolovanej alkovni je potrebné mať zavedené malé teplovzdušné hadice priamo z kúrenia kombinované s malými vetracími otvormi.

7. Vetranie chladničky
Pri plynovej chladničke sa odporúča sčasti zakryť vzduchovú mriežku, aby na prívode a odťahu vzduchu nevynášala viac tepla, ako je nutné. Ku karavanovým plynovým chladničkám sa táto mriežka dá bežne dokúpiť.

8. Vlhkosť v úložnom priestore
Hlavne úložné priestory sú ako stvorené na zrážanie vlhkosti. Je to tak vďaka tomu, že je v nich chladnejšie, i kvôli prevážaniu vlhkých predmetov. Tieto priestory je preto dobré vykurovať teplovzdušnými trubkami Isotherm s malými zárezmi, cenovo sa pohybujú okolo 5 EUR/meter.

9. Vonkajší stan
Vonkajší stan je super pomocníkom, hlavne ak rozmýšľate kam napríklad uložiť lyže alebo sane, taktiež pôsobí ako zábrana proti priamemu pôsobeniu zimy pri vstupe do karavanu, to znamená, že pomáha šetriť tepelnú energiu a teda i spotrebu plynu.

10. Čistý ventilátor
Na lopatkách ventilátora sa zvykne usádzať prach. Pravidelne by sa mal čistiť, hlavne ak ventilátor používa vaše kúrenie k rozfuku teplého vzduchu. Vtedy podáva najväčší výkon a je menej hlučný.

Najnovšie články

  • Všetky
  • Servis
  • Technika
  • Zaujímavosti
  • Zimná dovolenka
  • Letná dovolenka
  • Popisy kempov