Vyhľadať
Close this search box.

Prihlásenie / registrácia

Vyhľadať
Close this search box.

Dodanie zadarmo nad 199 € kartou/prevodom

Kúpa karavanu

Na čo si dať pozor pri kúpe starého karavanu?

V tomto článku si bližšie povieme o tom, na čo dávať pozor pri kúpe staršieho karavanu. Dozviete sa o niekoľko základných vecí, ktoré vie skontrolovať každý. Zameriame sa na karosériu, elektriku, plyn a vodný systém v karavane. 

Karoséria karavanu

Pri výbere karavanu z druhej ruky by som sa hlavne zameral na to, aby karoséria nebola poškodená, respektíve, aby nikde nebolo poškodenie také, aby do neho mohlo zatekať . Toto je potrebné skontrolovať aj z vrchu. Väčšina karavanov je vyrobená z hliníka, ktorý síce nehrdzavie, ale veľmi ťažko sa zvára. 

Rozbité strešné okná ako aj bočné okná sa dajú vymeniť. V prípade, že boli okná rozbité/prasknuté, je potrebné skontrolovať či zatekajúca voda nespravila veľké škody v interiéri.

Elektrický systém v karavane

Keď ste na obhliadke karavanu môže sa stať, že karavan nebudete môcť, kde zapojiť na 220 V. V takto prípade je dobré sa dohodnúť s predávajúcim vopred, aby zapojenie zabezpečil

Následne môžete skontrolovať všetky interiérové svetlá, ventilátor na digestore, klimatizáciu, chladničku na 12 V, ohrev vody a vonkajšie svetlá, ale aj funkčnosť čerpadiel a vodovodných batérií. 

Okrem toho je dobré otvoriť skrinky v karavane, a aspoň zbežne si skontrolovať všetku kabeláž v karavane, či tam nie je niečo po domácky prerábané. Jednoducho treba hľadať pôvodný stav.

Sada redukcií "D" pre naplnenie plynovej flaše EURO
Redukcie na plnenie nemeckých plynových fliaš.
Redukcia pre plynove flaše TGO EURO SET - 4 PRECHODOVÝ DIEL
Pre pripojenie nemeckej hadice na rôzne plynové fľaše EU štátov.

Plyn v karavane

Ďalšia vec, čo by som skontroloval, je plyn, resp. plynové kúrenie, chladničku na plyn, varič a hadicu k plynovej bombe.

To, či náhodou neuniká plyn sa dá zistiť, avšak pri prehliadke nie je na to dosť času. Pokiaľ by ste ho, predsa chceli skontrolovať, dá sa to špeciálnym sprejom, ktorý keď nastriekate na predpokladané miesto úniku, bublina vám ukáže, kde je presne ten únik. My plynové potrubie najprv kontrolujeme špeciálnou pumpou s manometrom, a potom sa hľadá konkrétne miesto úniku.

Ďalšia vec, na ktorú netreba zabudnúť, je koncovka prípojnej hadice k plynovej bombe. Ak nekupujete karavan na Slovensku, ale v zahraničí (napr. Nemecko) prípojka hadice bude na nemecké plynové bomby. 

V takomto prípade máte niekoľko možností. Prvá možnosť je vymeniť celú hadicu so správnou prípojkou alebo vám stačí redukcia na slovenskú plynovú bombu. Táto redukcia je jednoduchšie a lepšie riešenie. Rozdielne plynové bomby máju nielen v Nemecku, ale aj v iných krajinách EU, a na to potom môžete použiť ďalšie EU redukcie, avšak ktoré sa napájajú na nemeckú koncovku, preto neodporúčam vymieňať celú hadicu. 

Posledná možnosť je zakúpiť si rôzne redukciu EU štátov na hadicu so slovenskou koncovkou na plynovú bombu. Problém v tomto prípade by mohol nastať, že nie každý vám bude ochotný naplniť slovenskú plynovú fľašu. 

Ponorné čerpadlo Reich prevlečnou maticou
Ponorné čerpadlo Reich Power 12 l/min
LONDON Automatická zmiešavacia vodovodná batéria pre karavany.
Automatická batéria Comet London pre studenú vodu

Vodný systém

Pred kontrolou vodného systému je potrebné si od predávajúceho zaistiť naplnenie vodnej nádrži. Spustite batériu nech čerpadlo beží a môžete skontrolovať, či niekde netečie voda.

Voda v karavane nie je až taký problém, a pokiaľ je elektrika v poriadku, nie je problém vymeniť vodovodnú batériu alebo čerpadlo. Tip na ďalší článok o vode.

Najnovšie články

  • Všetky
  • Servis
  • Technika
  • Zaujímavosti
  • Zimná dovolenka
  • Letná dovolenka
  • Popisy kempov