Vyhľadať
Close this search box.

Prihlásenie / registrácia

Vyhľadať
Close this search box.

Dodanie zadarmo nad 199 € kartou/prevodom

Knaus Südwind 500 TKM 2

Kúpa obytného prívesu v zahraničí

Minulý rok na jeseň sme sa s manželkou rozhodli, že si kúpime trošku väčší karavan. Hlavné dôvody sú také, že deti už nechcú spať spoločne, lebo sú väčšie a nám sa nechce stále rozkladať kruhové sedenie. Voľba padla na karavan s manželskou posteľou, kruhovým sedením a poschodovou posteľou.  Počas zimy som hľadal na internete slovenské aj zahraničné stránky. Postupne som prišiel k názoru, že si u nás karavan kupovať nebudem a začal som hľadať hlavne ponuky zvonku. Najprv Nemecko, potom Holandsko a nakoniec som sa rozhodol pre Dánsko, pretože je to trošku ďalej, ponuka karavanov je tam naozaj veľká a cenovo veľmi zaujímavá. Predávajúci z Nemecka mi na emaily často nezareagovali, z Dánska sa ozvali skoro všetci.

Knaus Südwind 500 TKM 1 Knaus Südwind 500 TKM 2 Knaus Südwind 500 TKM 4

Našiel som obytný príves Knaus Sudwind 500 TKM , r.v. 2005, za 54.000 DK, v prepočte za 7200 euro.  Začal som riešiť, ako dostanem ten karavan domov. Zaručené informácie ako na to som našiel na internete. Ale realita je niekedy úplne iná a možno aj jednoduchšia. Preto som sa rozhodol napísať tento článok.

Ako ho priveziem? Na odťahovke? Nie, po vlastnej osi. Potrebujem teda prevozné značky. Naše použiť nejde, Dánske tiež nie, platia len v zemi vystavenia. Na rôznych fórach a aj tu som sa dozvedel, že môžem použiť nemecké prepravné značky, presnejšie červené. Nie je to ale pravda, nemecké prepravné značky je možné použiť iba na vozidlá registrované v Nemecku. Kontaktoval som teda majiteľov rôznych stránok, ktoré prevoz vybavujú a jeden mi ponúkal maďarské značky, ktoré vraj platia v celej Európe za 330 euro na týždeň.

Už som si myslel, že mi nič iné nezostáva, až som sa rozhodol zavolať na náš registračný úrad a pýtal som sa, čo budem potrebovať k prihláseniu karavanu na Slovensku. Odpoveď ma veľmi prekvapila.

Potrebné sú: malý a veľký technický preukaz z krajiny pôvodu a našu STK, kúpnu zmluvu a poistku. Pýtal som sa, či budem potrebovať papiere o odhlásení karavanu z Dánska a povedali mi, že nie, že sa to odhlasovať nemusí, že to takto platí v celej Európskej únii, ale nie všetky štáty to rešpektujú. Napísal som to celé majiteľovi karavanu do Dánska, ten to celé u nich na úrade overil a dal mi za pravdu.

U nás som si zaplatil PZP na VIN kód obytného prívesu, zamenil som si peniaze na dánske peniaze a s kamarátom som vyrazil do Dánska. Bolo to cca 1600 km, pár hodín spánku, kúpa karavanu, spísanie kúpnej zmluvy v angličtine a 1600 km späť a to všetko na značkách z Dánska.

Čo teraz? STK, revízia plynu a elektriky. Pre istotu som ešte zavolal na register vozidiel, kde ma ubezpečili, že revízie nie sú potrebné. Tak som ušetril cca 300 euro. Vybavil som STK a to stále na dánskych značkách, odstavil karavan a šiel vybavovať na úrad. Tam si odo mňa vzali dánsky technický preukaz, protokol STK, odfotili si poistku a kúpnu zmluvu a dánsku značku mi nechali na pamiatku.

Keď to spočítam, cesta ma stála 450 euro + náklady na prihlásenie cca 500 euro.

 

 

Dovozom obytných auta a karavanov sa zaoberá aj firma OK karavany

Najnovšie články