Vyhľadať
Close this search box.

Prihlásenie / registrácia

Vyhľadať
Close this search box.

Dodanie zadarmo nad 199 € kartou/prevodom

karavan v zime

Ako udržiavať autokaravan počas zimy?

Aby sme autokaravan mohli bez problémov stále naplno využívať, musíme sa o neho neustále príkladne starať. To platí najmä počas zimného obdobia, kedy vozidlo často odoláva silnému mrazu, snehu a navyše nie je používané tak často ako v lete.  

karavan v zime


Problémy s akumulátorom


Jedným z najčastejších problémov karavanistov počas zimy je práve akumulátor. Pokiaľ obytné auto nepoužívate pravidelne, je potrebné akumulátor aspoň raz za čas dobíjať nabíjačkou. Dôvodom je, že dnešné moderné obytné auta sú vybavené rôznymi elektronickými systémami, diaľkovým zamykaním alebo inými technológiami,  ktoré spotrebúvajú neustále malé množstvo energie, čo môže po dlhšom čase spôsobiť vybitie akumulátora. Vďaka tomu potom môžete čakať problémy pri štartovaní alebo sa môže výrazne znížiť kapacita akumulátora, ktorá sa vám bude po krátkej dobe neustále vybíjať a v najhoršom prípade sa akumulátor môže úplne zničiť. Riešenie ako  vybratie akumulátora počas obdobia nepoužívania vozidla nie je najlepší nápad, keďže v moderných karavanoch sú na akumulátor napojené viaceré elektronické systémy a vybratie akumulátora, by si mohlo vyžiadať následný zásah odbornej dielne a zbytočné navýšenie nákladov.


Ak máte možnosť pripojiť autokaravan v zime k elektrickej sieti, určite tak urobte. V prípade, že je  v autokaravane priamo vstavaný dobíjač, alebo elektroblok, potom stačí jednoducho pripojiť kábel a nemusíte sa o nič starať. Ak tu taká možnosť nie je, musíte použiť externý dobíjač, ktorý môže byť trvalo pripojený na akumulátor a sám sa postará o to, aby udržiaval akumulátor neustále dobitý. Dobíjač musí umožňovať zimnú prevádzku. Jeho pripojenie na akumulátor však pravidelne kontrolujte. Pri výpadku prúdu sa totiž dobíjač môže vypnúť a po obnovení prúdu sa nemusí znova zapnúť.

nabíjačka
Dobíjač akumulátora

 

Pravidelné ohrievanie autokaravanu

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že sú to len ďalšie zbytočné výdavky, ohrievanie karavanu počas zimy je veľmi dôležité. Ak obytné auto chcete mať aj počas zimy kedykoľvek pripravené na prevádzku, nikdy ho nenechajte  úplne vychladnúť. Interiéru karavanu totiž najviac škodia extrémne teplotné rozdiely. Preto je ideálne  karavan udržiavať optimálne medzi teplotami 5-10°C. Dnešné vykurovacie systémy umožňujú pohodlnú prevádzku vstavaného kúrenia na elektrinu, prípadne pre plyn môžete využiť časový spínač.

 

Nemrznúca zmes do WC

Je potrebné zdôrazniť, že pokiaľ budete karavan pravidelne vyhrievať, tak nemrznúcu zmes do WC nebudete potrebovať. Rozhodne sa viac vyplatí vyprázdniť nádobu WC a pred použitím ju znova naplniť. V opačnom prípade musíte toaletu chrániť vhodným druhom nemrznúcej zmesi. Nemrznúcu zmes však zásadne nepridávame do vody ktorá je určená na pitie. Musíme naneštastie počítať aj s tým, že používanie nemrznúcej  zmesi môže skrátiť dobu životnosti rôznych gumových a kovových dielov.

Nemrznúca zmes pre chemické WC
Nemrznúca zmes pre chemické WC

 

Zamrznutie plynovej bomby

Vôbec sa nemusíte báť, že vám plyn v bombe zamrzne, ale pokiaľ používate propán-bután môže sa stať, že pri poklese teplôt pod nulu sa vám z fľaše odparí propán a bután v fľaši zostane. Pokiaľ ale teplota opäť stúpne nad nulu bután sa začne odparovať a môžete ho pokojne ďalej používať.

karavan v zimeII

Najnovšie články

  • Všetky
  • Servis
  • Technika
  • Zaujímavosti
  • Zimná dovolenka
  • Letná dovolenka
  • Popisy kempov