Prihlásenie / registrácia

Doprava zdarma nad 199 €  / Na stránke sa pracuje. 

Satelity pre obytné autá

Prijem satelitného televízneho signálu v autokaravane nemusí byť problém. Televízia je pre mnohých karavanistov relax, ktorý si chcú dopriať na cestách. Možnosti, ako prijímať televízny signál sú dve – pozemný digitálny alebo satelitný. 
Satelity v obytných autách..

 

Pozemný digitálny vysielanie (DVB-T)

S nástupom šírenia televízneho signálu digitálnou cestou, t.j. digitalizácie sa zjednodušili podmienky pre jeho príjem. Základ tak tvorí väčšinou všesmerová anténa pripevnená na strechu obytného auta alebo karavanu. Užívateľ nemusí riešiť jej natáčanie k vysielaču. Na televízore zvolí digitálne ladenie a potom sleduje dostupné programy na mieste, na ktorom kempuje – (Slovensko, Česko, Taliansko a pod.). Vhodným riešením je DVB-T anténa, napr. pre  rybárov, ktorí často stoja pod stromami a nemajú tak možnosť nastaviť parabolu satelitu na družicu. Zariadení pre príjem DVB-T signálu je na slovenskom trhu pomerne dosť. Niektoré sú určené priamo pre použitie v obytných prívesoch a autokaravanoch, iné sa dajú upraviť. Najväčšie rozdiely bývajú v povrchovej úprave – lacné antény sa rozpadnú po jednej sezóne. Ďalší rozdiel býva v sile získaného signálu. Lacné a menej kvalitné antény môžu mať po ladení až o polovicu menej programov s horším signálom.  Avšak v našom e-shope máme už aj televízie so vstavanou DVB-T anténou , ako aj DVB-T anténou .

Satelit Astra 3
Satelit Astra 3

Satelitný príjem (DVB-S)

Tak, ako som už naznačili v článku vyššie,  pre príjem satelitného signálu je  potrebná priama viditeľnosť satelitnej paraboly na oblohu (na juh, uhol cca 23°5″ Astra 3B). Slovenské programy je možne prijímať z družice Astra 2 a z družice Astra 3B. Avšak ani jedna z týchto družíc  nemá takú silu signálu ako nemecká Astra 1, vďaka tomu nemeckí karavanisti na to, aby mohli prijímať satelitný signál na juhu Talianska, nepotrebujú takú veľkú parabolu ako slovenskí a českí karavanisti. Neznamená to, že na parabolu o veľkosti 40 cm nič nechytíte, ale kvalita a rozsah signálu sa úmerne s veľkosťou zväčšia. Pre príjem slovenských programov sa doporučuje veľkosť paraboly min. 65 cm až 85 cm. V našom e-shope máme s rozmerom 65 a 80 cm plne automatickú parabolu Travelsat 68  a Travelsat 80 pre jednu televíziu. V prípade dvoch televízií doporučujeme twin systém Travelset 68  a Travelset 80  od firmy CARBEST.

Satelity v obytných autách

 

Manuál, automat alebo trojnožka ?

Ak máte satelitný príjem a televíziu, máte v podstate iba ako doplnok, ktorý využijete pár krát do roka, alebo máte karavan zaparkovaný na jednom mieste takmer celú sezónu. No ak tomu ešte radi parkujete pod stromami kvôli tieňu, bude pre vás ideálna trojnožka. Môžete si ju postaviť hocikde, aj 30 metrov od karavanu, záleží len od dĺžky kábla, aký si kúpite. Avšak trojnožka je  zas na druhú stranu  náročnejšia na hľadanie signálu (pri ladení nevidíte na televíziu), ale s pomocou satelitného vyhľadávača aj to sa dá zvládnuť. Cena tohoto systému sa pohybuje v rozmedzí cca 100-350€. V prípade, ak ste teda dlho na jednom mieste odporúčame túto Satelitnú manuálnu trojnožku. Avšak pokiaľ častejšie ladíte televíziu, pretože stále meníte miesto kempovania, je potrebné sa zamyslieť nad systémom manuálnym alebo automatickým. Tu už je pre väčšinu karavanistov rozhodujúca cena. Manuálny systém je potrebné ovládať ručne z interiéru a kúpite ho približne za 700€. Automatický systém je síce o niečo drahší, ale urobí všetko za vás. Takže za cca 1000€ je možné kúpiť napr. obdĺžnikový satelit, s ktorým máme dobré skúsenosti .  Nájde družicu, väčšinou do niekoľko minút, a vám potom neostáva nič iné len sledovať obľúbené programy. Pri  manuálnom systéme si hľadanie programov výrazne uľahčíte,  pokiaľ si zaobstaráte väčšiu parabolu. Medzi najpoužívanejšie a najlepšie systémy patria tieto značky Maxview, Oyster, ako aj relatívne nová značka CARBEST patriaca pod Reimo,  ktorá sa vyznačuje dobrou kvalitou za dobrú cenu. Pre maximálnu užívateľskú jednoduchosť sa odporúča, aby natáčanie satelitu bolo oddelené od satelitného prijímača. Vy, ako užívateľ, potom nemáte možnosť ovplyvniť natáčanie, čo ma pozitívny vplyv na funkčnosť celého systému. Vhodné je tento komplet doplniť televíziou s integrovaným satelitným tonerom. Všetko potom môžete ovládať jedným prstom.

 

Tu pripájam pár zaujímavých odkazov družice Astra a ako funguje satelitná komunikácia.

Montáž plne automatického satelitu trvá 3-5 hodín.

V prípade otázok, servisu alebo montáže satelitu nás kontaktujte na info@ok-karavany.sk

 

Podporte nás zdieľaním
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn