Vyhľadať
Close this search box.

Prihlásenie / registrácia

Vyhľadať
Close this search box.

Dodanie zadarmo nad 199 € kartou/prevodom

Mapa-signálu-družice-Astra-3B-Europa

Satelity pre obytné autá

Príjem satelitného televízneho signálu v obytnom aute nemusí byť problém. Televízia je pre mnohých, ktorý si chcú dopriať aj na cestách. Existujú dve možnosti, ako prijímať televízny signál  pozemný digitálny alebo satelitný. 

Pozemné digitálne vysielanie - DVB-T

S nástupom šírenia televízneho signálu digitálnou cestou, t.j. digitalizácie sa zjednodušili podmienky pre jeho príjem.

Základ tvorí väčšinou všesmerová anténa pripevnená na streche karavanu. Užívateľ, tak nemusí riešiť jej natáčanie k vysielaču. Na televízore zvolí digitálne ladenie, a potom sleduje dostupné programy na mieste, na ktorom kempuje.

Vhodným riešením je DVB-T anténa. Zariadení pre príjem DVB-T signálu je na slovenskom trhu pomerne dosť. Niektoré sú určené priamo pre použitie v obytných prívesoch a autokaravanoch, iné sa dajú upraviť. 

Najväčšie rozdiely bývajú v povrchovej úprave. Lacné antény sa častokrát rozpadnú po jednej sezóne. Ďalší rozdiel býva v sile získaného signálu. Lacné a menej kvalitné antény môžu mať po ladení až o polovicu menej programov s horším signálom. V Karavan shop nájdete už aj televízie so vstavanou DVB-T anténou, ako aj DVB-T anténou

Vonkajšia anténa - disk DVB-T/T-2 CARBEST s trubicou, vonkajšia anténa pre autokaravany, karavany
CARBEST LED-TV, 12V vrátane antény DVB-T2/-S2/-C , LED TV do karavanu 12V

Satelitný príjem (DVB-S)

Ako sme už naznačili vyššie pre príjem satelitného signálu, je potrebná priama viditeľnosť satelitnej paraboly na oblohu (na juh, uhol cca 23°5″ Astra 3B).

Slovenské programy je možné prijímať z družice Astra 2 a z družice Astra 3B. Avšak ani jedna z týchto družíc nemá takú silu signálu ako nemecká Astra 1. Vďaka tomu nemeckí karavanisti na to, aby mohli prijímať satelitný signál na juhu Talianska, nepotrebujú takú veľkú parabolu ako slovenskí a českí karavanisti. Neznamená to, že na parabolu o veľkosti 40 cm nič nechytíte, ale kvalita a rozsah signálu sa úmerne s veľkosťou zväčšia

Pre príjem slovenských programov sa odporúča veľkosť paraboly min. 65 cm až 85 cm. V našom Karavan shop máme s rozmerom 65 a 80 cm plne automatickú parabolu Travelsat 68 a Travelsat 80 pre jednu televíziu. V prípade 2 televízií odporúčame twin systém Travelset 68 a Travelset 80 od firmy Carberst.

Automatický satelitný systém CARBEST Travelsat 80 ASTRA, vrátane ovládacej skrinky, satelitny system pre autokaravany, karavany
prenosny manualny satelit do karavanu

Manuál, automat alebo trojnožka ?

Nachádzate sa počas kempovanie zväčša iba na jednom miesto, prípade máte televíziu iba ako doplnok? V tom prípade bude pre vás ideálna trojnožka. 

Trojnožku si môžete postaviť hocikde, aj 30 metrov od karavanu, záleží len od dĺžky kábla, aký si kúpite. Nevýhodou trojnožky je náročnejšie hľadanie signálu (pri ladení nevidíte na televíziu), ale s pomocou satelitného vyhľadávača sa to dá zvládnuť.

Ak však častejšie meníte miesto kempovania, je dobré zamyslieť sa nad systémom manuálnym alebo automatickým. Tu už je pre väčšinu karavanistov rozhodujúca cena.

Manuálny systém je potrebné ovládať ručne z interiéru a kúpite ho približne za 700 €. Automatický systém je síce o niečo drahší, ale urobí všetko za vás. Takže za cca 1000 € je možné kúpiť napr. obdĺžnikový satelit, s ktorým máme dobré skúsenosti. Nájde družicu väčšinou do niekoľko minút. 

Pri  manuálnom systéme si hľadanie programov výrazne uľahčíte, pokiaľ si zaobstaráte väčšiu parabolu. Medzi najpoužívanejšie a najlepšie systémy patria tieto značky Maxview, Oyster alebo Carbest patriaca pod Reimo.

Pre maximálnu užívateľskú jednoduchosť sa odporúča, aby natáčanie satelitu bolo oddelené od satelitného prijímača. Vy, ako užívateľ, potom nemáte možnosť ovplyvniť natáčanie, čo ma pozitívny vplyv na funkčnosť celého systému. Vhodné je tento komplet doplniť televíziou s integrovaným satelitným tonerom. Všetko potom môžete ovládať jedným prstom.

Najnovšie články

  • Všetky
  • Servis
  • Technika
  • Zaujímavosti
  • Zimná dovolenka
  • Letná dovolenka
  • Popisy kempov