Vyhľadať
Close this search box.

Prihlásenie / registrácia

Vyhľadať
Close this search box.

Dodanie zadarmo nad 199 € kartou/prevodom

zatekanie_karavanu_01

Zatekanie do karavanu

Zlým snom každého majiteľa karavanu je zatekanie. Vlhkosť v karavane je zväčša z dôvodu porušenia tesnenia. Nie vždy je však indikátorom takéhoto poškodenia vlhká škvrna na podlahe alebo na stene. Voda sa totiž môže držať vo vnútornej konštrukcii karavanu a ak sa vám túto skrytú závadu nepodarí odhaliť včas, môže mať zatekanie priam katastrofálne následky. 

Ako nájsť zdroj zatekania?

Ak sa vám nechce tráviť voľný čas pretesňovaním svojho karavanu môžete ho zveriť do rúk odborníkom. Pretesnenie však nie je technicky zložitá oprava a dá sa zvládnuť aj v domácich podmienkach. Ako by sme teda mali postupovať v prípade, že sa rozhodneme pre opravu doma?

V prvom rade musíme nájsť zdroj priesaku vody. Najčastejšími takýmito miestam sú spoje stien a strechy karavanu. Pri starších karavanoch je to aj tesnenie okien a pri autokaravanoch sa veľmi často táto závada vyskytuje v alkovniach. 

Zatekanie_Vonkajsia cast karavanu
Škody spôsobené zatekaním
Zatekanie do karavanu
Škody spôsobené zatekaním

Jeden zo spôsobov ako zistiť či do karavanu zateká, je skontrolovať ho po dažďoch. Prípadne môžeme karavan “osprchovať”, pričom sa zameriame na všetky spoje a tesnenia.

Ani mokrá mapa na stene však nemusí byť indikátorom presného miesta priesaku. Voda môže totiž prúdiť od miesta zatekania v závislosti od sklonu karavanu. S touto situáciou nám môže pomôcť vodováha a určenie sklonu strechy.

Ak ani v tomto prípade neodhalíme poškodené miesto, zostáva len jediná možnosť, a to skontrolovať celé tesnenie vizuálne. Na to potrebujeme odstrániť lišty zo spojov bočných panelov karavanu, ktoré sú zväčša prichytené skrutkami. Už ich odstránenie môže byť prvotným indikátorom miesta ťažkostí, keďže skrutky v miestach zatekania môžu byť skorodované.

zatekanie_karavanu_01
Škody spôsobené zatekaním
zatekanie-karavanu
Škody spôsobené zatekaním

Čo budeme potrebovať na opravu?

Ak už sme našli zdroj zatekania, môžeme sa v závislosti od stavu tesnenia rozhodnúť opraviť len podozrivé miesto, alebo zapečatiť celú časť zatekania. 

Než začneme budeme potrebovať nasledujúce:

 • škrabku alebo nôž, ktorým odstránime staré a poškodené tesnenie,
 • vedro s vodou, čistiaci prostriedok, kefu a špongiu, ktorými vyčistíme oblasť, ktorá príde do kontaktu s novým tesnením,
 • odmasťovací prostriedok, ktorý nezanecháva zvyšky (napr. acetón, ten však môže poškodiť lak a preto musíme byť opatrní a presní). Taktiež môžeme použiť Sika Aktivator na vyčistenie plochy pred použitím Sika universal Sikaflex 221i. Opäť platí, že oblasť, na ktorú príde nové tesnenie dôkladne vyčistíme,
 • a samozrejme tmel. Na trhu je množstvo tmeliacich prípravkov, niektoré dokonca konkrétne určené na strechy, či bočné panely karavanov. Vždy by však malo platiť, že tmel musí byť nepriepustný pre vodu, odolný proti teplu i chladu, musí byť flexibilný a mať silné lepiace vlastnosti. Môžeme odporučiť lepidlo a tmel v jednom Sikaflex 521 UV.
Sika Aktivator na predvyčistenie plochy lepenej Sikaflexom
Sika Aktivátor-205 na prípravu plochy
Sikaflex 221i špeciálne lepidlo/tmel, 300ml
Sikaflex 221i špeciálne lepidlo/tmel

Na rad prichádza tmel

Miesto zatekania máme teda dôkladne vyčistené od zvyškov starého tmelu, umyté a odmastnené. Na rad prichádza nový tmel

Nanesieme jeho hrubú vrstvu po oboch stranách hrany. Ešte na nezatvrdnutý tmel nasadíme lištu a priskrutkujeme ju. 

Dôležitosť prevencie

Ako sme už spomínali na začiatku, zatekanie do karavanu nám môže narobiť veľa problémov, ak závadu neodstránime včas. Z toho dôvodu je potrebné, aspoň raz ročne skontrolovať tesnenie karavanu, prípadne vykonať preventívne pretesnenie. 

Ak však chceme náš karavan zachovať v dobrom stave, je na mieste prikryť ho aspoň nepremokavou plachtou alebo nepremokavou strieškou, keď ho nepoužívame.

Aj ochranná plachta na karavan nám môže pomôcť vyhnúť sa škodám spôsobeným zatekaním. Na záver prikladáme užitočné videá, ako postupovať, keď nám voda poškodila bočnú stenu karavanu.

Časť 1: https://www.youtube.com/embed/-KVDHoW-udI[/embed]

Časť 2: https://www.youtube.com/embed/dmRAU3DO1Xc[/embed]

Časť 3: https://www.youtube.com/embed/Ka74eQcO9Ng[/embed]

Zdroje: caravanworld.com, pete-n-pam.com, caravan24.cz, youtube

Najnovšie články

 • Všetky
 • Technika
 • Zaujímavosti
 • Zimná dovolenka
 • Letná dovolenka
 • Popisy kempov
 • Servis